Co jsou mikrocertifikáty?
Doporučení Rady EU o evropském přístupu k mikrocertifikátům pro celoživotní učení a zaměstnatelnost navrhuje následující definici:
„Mikrocertifikát“ je „záznam výsledků učení, které účastník vzdělávání získal po absolvování učení malého rozsahu. Tyto výsledky učení budou posouzeny podle transparentních a jasně vymezených kritérií. Zkušenosti získané během vzdělávání vedoucí k získání mikrocertifikátů jsou navrženy tak, aby účastníkovi vzdělávání poskytly specifické znalosti, dovednosti a kompetence, které reagují na společenské, osobní či kulturní potřeby nebo potřeby trhu práce. Mikrocertifikáty vlastní účastník vzdělávání, mohou být sdíleny a jsou přenositelné. Mohou být vydávány samostatně nebo jako součást rozsáhlejších certifikací. Opírají se o zajišťování kvality v souladu s dohodnutými normami v příslušném odvětví nebo oblasti činnosti.“
Cíle
Projekt si klade za cíl podpořit vytvoření harmonizovaného přístupu k mikrocertifikátům, který propojí vysokoškolské vzdělávání, odborné vzdělávání a přípravu a neformální vzdělávání a přípravu. Na základě doporučení Rady EU a národních iniciativ, včetně pilotního projektu mikrocertifikátů mezi 26 veřejnými vysokými školami v rámci Národního plánu obnovy ČR, se projekt zaměřuje na tři hlavní cíle:
- Harmonizace: Vytvoření standardizované definice a formátu certifikace mikrocertifikátů, umožňující bezproblémové uznávání a přenositelnost napříč sektory.
- Relevance pro trh práce: Posílení partnerství mezi poskytovateli mikrocertifikátů a zaměstnavateli, za účelem sladění s potřebami trhu práce a společnosti, které se vyvíjejí.
- Dostupnost: Rozšíření přístupu k flexibilnímu učení pro jednotlivce z různých prostředí a vytváření inkluzivních příležitostí pro celoživotní učení.
Aktivity
Projekt zahrnuje čtyři klíčové aktivity, z nichž každá je navržena tak, aby vytvořila pevný základ pro harmonizovaný přístup k mikrocertifikátům v ČR:
- Hodnocení stávajících přístupů: Analýza současného stavu mikrocertifikátů v ČR prostřednictvím výzkumu a rozhovorů s národními zainteresovanými stranami za účelem pochopení stávajícího stavu.
- Hodnocení relevantních mezinárodních přístupů: Identifikace osvědčených postupů v zemích OECD a EU pro potřeby ČR. Mezinárodní peer learningová akce se bude konat v prvním čtvrtletí roku 2025.
- Konzultace se zainteresovanými stranami: Zapojení zainteresovaných stran v ČR za účelem získání poznatků a zpětné vazby k navrhovaným záměrům. Fokusní skupiny se budou konat na šesti místech ČR během druhého a třetího čtvrtletí roku 2025.
- Návrh strategie a implementačního plánu: Vypracování návrhu harmonizovaného přístupu k mikrocertifikátům na základě zjištění z předchozích aktivit. Výsledky projektu a závěrečná doporučení budou prezentovány v publikaci a sdíleny na závěrečné konferenci ve druhém čtvrtletí roku 2026.
Doba trvání
24 měsíců (září 2024 – srpen 2026)
Novinky
Zahajovací konference se konala 3. října 2024 na MŠMT.
Relevantní odkazy
- EU Council Recommendation on a European approach to micro-credentials for lifelong learning and employability (adopted on 16 June 2022)
- EU’s Technical Support Instrument
- OECD’s work on higher education policy
- OECD’s work on adult learning
- Modulární výuka (MOV)
- Národní soustava kvalifikací (NSK)
- Mikrocertifikáty v českém vysokoškolském prostředí
Pozadí a kontext
Míra zaměstnanosti v ČR je velmi vysoká, s více než 80% zaměstnaností. ČR však čelí značným nedostatkům pracovních sil a nesouladům dovedností, zejména v sektorech s vysokou poptávkou, jako je ICT. Navíc je trh práce stále více ovlivňován digitalizací a automatizací. Navzdory těmto výzvám zůstává účast dospělých na vzdělávání a odborné přípravě v Česku pod průměrem EU, s 46 % dospělých zapojených do vzdělávání a odborné přípravy v roce 2022. Tento projekt si klade za cíl řešit tyto problémy podporou vytvoření robustního rámce mikrocertifikátů, který zvýší účast na celoživotním učení, překlene nedostatky v dovednostech a podpoří cíle stanovené ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.
Kontakt
Mgr. Lucie Mičínová, DiS. - lucie.micinova@msmtgovcz
Tento projekt je financován Evropskou unií prostřednictvím Nástroje technické pomoci (Technical Support Instrument) a realizován OECD ve spolupráci s Evropskou komisí.