2.1. Obecné podmínky pro předkládání žádostí
Žádost předkládá ve dvojím vyhotovení pouze ústředí NNO, které provede sumarizaci požadavků za celou organizaci pro každý program zvlášť a objektivně zhodnotí požadavky jednotlivých nižších článků. Každá žádost je členěna podle organizační struktury organizace (tj. ústředí a nižších článků) a dle plánovaných činností - blíže viz. bod 2.2.
Žádosti v programech Střechy, Sdružení (celorepublikově, regionálně a místně působící NNO) a Investice 2003 se předkládají do 5. října 2001.
Žádosti v programu Zahraničí se předkládají v termínech uvedených pod bodem 3.3.3.
Tyto žádosti přijímá pouze Institut dětí a mládeže (IDM), Sámova 3, 101 00, Praha 10, ( 7174 6098, 71746616, 71745866.
2.1. Specifikace obsahu žádosti o dotaci
NNO ve dvojím vyhotovení předkládá:
- vyplněný formulář - přihláška o finanční dotaci ze státního rozpočtu. Pro každý vyhlášený program se vyplňuje sada příslušných formulářů zvlášť;
- souhrnný projekt pro každý program,
- výroční zprávu za rok 2000 schválenou vrcholným orgánem NNO. Výroční zpráva musí stručnou formou charakterizovat organizaci a její činnost v předcházejícím roce zhruba v těchto bodech: typy aktivit, případné členění oddílů dle druhu činností, akce pro členy, otevřené akce, organizování prázdninových táborů, počty účastníků, programy činnosti, systém přípravy, vzdělávání, prezentace sdružení na veřejnosti, propagace činnosti, organizační struktura sdružení, přehled hospodaření- účetní uzávěrka.
- fotokopii stanov a příslušné registrace NNO a úředně ověřené IČO.
2.2. 1. Specifikace obsahu projektu
NNO podává pouze jeden projekt k jednomu vyhlášenému programu v členění uvedeném v bodu 1.2. na zabezpečení základní činnosti a dalších aktivit NNO. Projekt předložený v rámci programu Sdružení bude rozepsán po jednotlivých oblastech činnosti (viz bod 3.2.3.), na které organizace žádá o dotaci. Předložený projekt musí, s přihlédnutím k jednotlivým programům, zahrnovat:
- obsah a zaměření projektu, v souladu s vymezením cílů programů a jejich členěním (viz. bod 1.3.)
- zdůvodnění a předpokládaný přínos, cílová skupina (tj. komu jsou akce určeny) u projektů, které byly realizovány v předcházejícím období, jejich stručné hodnocení,
- počet členů do 15, 18 a 26 let, kteří mají zaplacené členské příspěvky v roce podání žádosti o dotaci,
- materiální a personální zabezpečení projektu,
- rámcový harmonogram realizace,
- rozpočet zpracovaný minimálně v rozsahu formuláře pro každou oblast,
- zdůvodnění jednotlivých položek rozpočtu, položky OPPP a služby (rozpis předpokládané odměny za hodinu),
- počet účastníků a celkovou délku akce u projektů na tábory a krátkodobé akce,
- v případě dalších programů je nutné každý projekt rozepsat jednotlivě a specifikovat věcný záměr a rozpočet,
- projekty zaslané poštou musí být podány vyplaceně.
Jakýkoli formální nedostatek žádosti je důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení. Vyřazené projekty se předkladateli nevracejí.
2.3. Schvalovací řízení žádostí o dotace
Projekty NNO s celorepublikovou, regionální nebo místní působností posuzují v rámci jednotlivých programům expertní komise. Návrhy komisí na poskytnutí dotací projedná Komora mládeže (poradní orgán náměstka ministra, zodpovědného za mládež a tělovýchovu). S konečnou platností schvaluje přidělení dotací a jejich výši porada vedení MŠMT.
2.4. Kontroly poskytnutých dotací
NNO odpovídají za hospodárné použití prostředků státního rozpočtu v souladu s rozhodnutím o poskytnuté dotaci. Jejich čerpání evidují v účetnictví odděleně.
MŠMT je oprávněno kontrolovat správnost použití poskytnutých dotací, zejména zda jsou hospodárně a účelně využívány. V případech zjištěných nedostatků je MŠMT oprávněno pozastavit dotyčným subjektům další dotace. Za neoprávněné použití nebo zadržení prostředků ze státního rozpočtu budou občanská sdružení postihována sankcemi, které vyplývají ze zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech.
Poskytnuté dotace podléhají i věcné kontrole zaměřené především na kvalitativní hledisko dotované akce, a probíhá formou přímé účasti kontrolního orgánu na probíhající akci.
2.5. Změna účelu dotace
Změna účelu čerpání dotace se povoluje výjimečně, v odůvodněných případech, na základě písemné žádosti, a to do 15. října 2002, v případě programu Investice 2003 do 15.října 2003. V žádosti musí být vždy uvedeno číslo rozhodnutí a název projektu, původní a požadovaný položkový rozpis dotace a důvod požadované změny. Povolení změny účelu bude mít formu změny rozhodnutí k uzavřeným rozhodnutím. Změnou účelu nelze žádat o přesun finančních prostředků z neinvestičních prostředků na investiční.
2.6. Vyúčtování poskytnutých dotací
Poskytované finanční prostředky (dotace) musí být použity nejpozději do 31. 12. 2002, v případě programu Investice 2003 do 31.12.2003 (další termíny vztahující se k programu Investice 2003 budou stanoveny dodatečně v roce 2003 při schvalování žádostí o dotace v tomto programu).
Vyúčtování poskytnutých dotací předloží NNO samostatnému oddělení financování tělovýchovy a mládeže MŠMT
nejpozději do 31. 1. 2003 za všechny poskytnuté dotace současně. Vyúčtování musí obsahovat:
- přehled předkládaných vyúčtování "Zúčtování se státním rozpočtem republiky",
- vyplněný formulář "Vyúčtování účelových dotací..." ke každému rozhodnutí,
- vyplněný formulář příslušný k poskytnutému typu dotace (tabulka),
- věcné zhodnocení (počet účastníků, jaký přínos vyplynul z realizovaného projektu, účast dalších orgánů apod.).
Zároveň s vyúčtováním musí NNO na účet MŠMT vrátit nevyčerpané finanční prostředky. Do konce roku 2002 se poukazují na účet MŠMT č. 2823-821001/0710, po 1. 1. 2003 na účet MŠMT č. 6015-821001/0710. Kopie bankovního výpisu dokládajícího vrácení nečerpaných finančních prostředků zašle organizace samostatnému oddělení financování mládeže a tělovýchovy současně s vyúčtováním. Při peněžním styku s MŠMT je nutné jako variabilní symbol uvádět číslo rozhodnutí.
Závazek ke státnímu rozpočtu NNO, která ani po opakované písemné výzvě nepředloží vyúčtování poskytnutých dotací, bude předán k vymáhání místně příslušnému finančnímu úřadu. V případě, že tato NNO požádá o dotaci na nastupující rozpočtový rok, nebude jí dotace poskytnuta. Obdobný postup se vztahuje na případy, kdy NNO řádně dotaci nevyúčtuje nebo nevrátí nespotřebované finanční prostředky.
Soubor ke stažení: Metodika2002.doc (typ: ms-word, velikost: 125440B)