České předsednictví v Radě EU v roce 2022 (CZ PRES) – oblast mládeže
Česká republika se podruhé ujala předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022. V rámci předsednického tria (Francie-Česká republika-Švédsko) byl realizován 9. cyklus Dialogu EU s mládeží. Dialog EU s mládeží (EUYD) je evropským participačním procesem, který probíhá v osmnáctiměsíčních cyklech a zajišťuje zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů. 9. cyklus Dialogu EU s mládeží trval od 1. ledna 2022 do 30. června 2023. Tematickým rámcem cyklu byly evropské cíle v oblasti mládeže #3 Inkluzivní společnosti a #10 Udržitelná zelená Evropa. 9. cyklus Dialogu EU s mládeží zastřešovalo motto „Engaging together for a sustainable and inclusive Europe“. Toto motto navrhli a odhlasovali mladí lidé ze všech tří států.
V oblasti mládeže si české předsednictví zvolilo za svoji specifickou prioritu mezigenerační rozměr v politice mládeže a v práci s mládeží. Na listopadovém zasedání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport (EYCS) byly přijaty závěry Rady o podpoře mezigeneračního rozměru v oblasti mládeže s cílem podpořit dialog a sociální soudržnost. Závěry přinesly inovativní podněty pro podporu mezigeneračního dialogu, mezigenerační solidarity a mezigenerační spravedlnosti v oblasti mládeže, zejména prostřednictvím poskytování práce s mládeží a při tvorbě a realizaci politik mládeže od místní až po evropskou úroveň. Dokument zpřehledňuje dostupné zdroje a výstupy při řešení dílčích aspektů projednávaného tématu, aktuální výzvy a příležitosti pro podporu tématu a v neposlední řadě také konkrétní výzvy pro členské státy, Evropskou komisi a ostatní aktéry v oblasti mládeže, jak projednávané téma realizovat na místní, regionální, národní a evropské úrovni. Jednalo se o nové, souhrnně tehdy neřešené téma, které přineslo nové podněty pro podporu mezigeneračního dialogu, mezigenerační solidarity a mezigenerační spravedlnosti v oblasti mládeže.
Politická rozprava ministrů na listopadovém zasedání Rady EYCS proběhla na téma nutnosti přetrvávání dopadu a odkazu Evropského roku mládeže a, zejména v důsledku pandemie COVID-19 a pokračující ruské vojenské agrese na Ukrajině, také nezbytnosti zachovat jednotu a nabídnout mládeži lepší budoucnost. Před samotným jednáním Rady EYCS se uskutečnila neformální snídaně, na které mladí lidé, politici z České republiky, Francie, Švédska a Španělska a pozvaní hosté z Evropské komise a Evropského fóra mládeže diskutovali na téma, jak lze podpořit mezigenerační solidaritu prostřednictvím práce s mládeží a tvorby politiky mládeže v reakci na současné výzvy, kterým mladí lidé čelí, a to zejména, aby jim bylo nasloucháno a aby jejich názory byly vyslyšeny v rozhodovacích procesech. Výrazným přínosem českého předsednictví byla závěrečná konference k Evropskému roku mládeže 2022 „Claim the Future“ v Bruselu dne 6. prosince 2022 zrealizovaná ve spolupráci s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, která položila základy k reflektování odkazu tohoto tematicky zaměřeného evropského roku i po jeho ukončení.
Ve dnech 19.-20. září 2022 proběhlo setkání ředitelů odborů pro mládež a ministerských úředníků zodpovědných za oblast mládeže v členských státech EU, tzv. DG meeting. Jednalo se o tradiční předsednickou akci v rámci každého předsednictví, Česká republika byla však první zemí, která do těchto jednání zapojila přímo i mladé lidi. V rámci projednávaného tématu „Propojování formálního a neformálního vzdělávání v rámci spolupráce mezi školami a práce s mládeží při začleňování žáků do vzdělávacího procesu v kontextu vzdělávacích výpadků žáků v zemích EU včetně ukrajinských uprchlíků z důvodu dopadu covidových lockdownů a ruské agrese na Ukrajině“ bylo uspořádáno interaktivní hlasování účastníků DG meetingu a šedesáti mladých lidí z České republiky, Francie a Švédska k hlavním výzvám a příležitostem u propojování formálního a neformálního vzdělávání. Následně měli mladí panelisté možnost obohatit tradiční účastníky DG meetingu o své zkušenosti a názory vztahující se k projednávané problematice. V neposlední řadě byli mladí lidé v roli harvestorů a zpravodajů aktivně zapojeni do workshopů. Tento unikátní přístup českého předsednictví byl oceněn nejenom delegáty akce, ale také zástupci České rady dětí a mládeže, Evropské komise a Rady Evropy, a v rámci Evropské řídící skupiny pro Dialog EU s mládeží také Evropským fórem mládeže.
EU konference mládeže proběhla ve dnech 11.-13. července 2022 a stavěla na práci vykonané během 9. cyklu Dialogu EU s mládeží, který se v rámci předsednického tria zaměřil na dva evropské cíle v oblasti mládeže, a to Inkluzivní společnosti a Udržitelná zelená Evropa. Cílem konference bylo umožnit zástupcům evropské mládeže dialog s předními představiteli EU a prosazovat své zájmy na úrovní nejvyšších politik EU. EU konference mládeže slouží v rámci každého předsednictví jako nástroj celého předsednického tria k realizaci osmnáctiměsíčních cyklů Dialogu EU s mládeží a jsou organizovány na území předsednického státu. Každý cyklus Dialogu se věnuje konkrétnímu evropskému cíli v oblasti mládeže, na kterém se trio domluví jako na společné prioritě. Každý člen tria přebírá závazky vůči jednotlivým etapám celého cyklu Dialogu v souladu s tím, jakou pozici v triu zastává, a musí přizpůsobit obsah EU konference mládeže specifickým požadavkům na jednotlivé etapy realizace celého cyklu. První člen tria zahajuje cyklus a nastavuje národní konzultace ke společné prioritě celého tria, prostřední člen tria realizuje národní konzultace a poslední člen tria se soustředí na souhrnnou zprávu z cyklu a vyhodnocení cyklu. Jednotlivé EU konference mládeže přispívají k plnění daných požadavků na jednotlivé etapy, přičemž formát konferencí (zpravidla dvou a půldenní až třídenní akce) a použití metod a postupů pro dosažení cílů je plně v kompetenci předsednického státu. Převažují intenzivní konzultace s mládeží v interaktivních menších skupinkách.
České předsednictví v Radě EU v roce 2009 (CZ PRES) – oblast mládeže
Česká republika se historicky poprvé ujala předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2009. Postavila se tak do pozice mediátora a jako debutant v oblasti předsednictví se neomezila pouze na dokončování agend převzatých od francouzského předsednictví. Na základě vlastních ambicí nastavilo české předsednictví své priority s cílem ovlivnit jejich směřování.
První prioritou v oblasti mládeže bylo zpracovat klíčová sdělení (key messages) pro jarní Evropskou radu pod názvem Klíčová sdělení jarnímu zasedání Evropské rady o Evropském paktu mládeže a evropské spolupráci v oblasti mládeže. Klíčová sdělení se zaměřila na důkladnější implementaci a zviditelnění Evropského paktu mládeže. Evropský pakt mládeže byl přijat jako nedílná součást revidované Lisabonské strategie v březnu roku 2005 a jeho úkolem bylo zajistit, aby byly specifické potřeby mladých lidí důsledně zohledněny při realizaci Lisabonské strategie. Pakt umožňoval snadněji dosahovat lisabonských cílů a zlepšit tak vzdělávání, odbornou přípravu, mobilitu, zaměstnanost a sociální začlenění mladých lidí a zároveň napomoci dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. České předsednictví se soustředilo zejména na zdůraznění nutnosti pokračovat v uplatňování Evropského paktu mládeže i v dalším období. Proto připravilo otázky pro diskusi ministrů během únorového jednání Rady, jež měla za cíl vyměnit si zkušenosti s implementací tohoto dokumentu na národní úrovni.
Druhou prioritou bylo vyhodnocení tehdejšího Evropského rámce spolupráce v oblasti mládeže. Na květnovém jednání Rady ministrů bylo přijato vyhodnocení, jež uzavíralo první osmileté období od roku 2001 a navrhlo základní směřování v dalších letech, zejména byl kladen důraz na usilování o zvyšování příležitostí ke vzájemnému učení a výměně osvědčených postupů, které bylo nedílnou součástí tzv. otevřené metody koordinace.
Evropská komise uveřejnila v dubnu 2009 sdělení nazvané „Strategie EU pro mládež – investování a posilování – obnovená otevřená metoda koordinace zaměřená na výzvy a příležitosti v oblasti mládeže“. V tomto materiálu byla představena strategie pro mládež na úrovni EU pro nadcházejících devět let (2010–2018), jejímž cílem bylo investovat do mladých lidí a posilovat jejich úlohu, a to vytvářením dalších příležitostí pro mladé lidi v oblasti vzdělávání a pracovního uplatnění, zajištěním plné účasti všech mladých lidí ve společnosti a posílením solidarity k mladým lidem ve společnosti. Sdělení rovněž navrhlo osm oblastí činnosti na období prvních tří let (2010–2012): vzdělávání, zaměstnanost, kreativita a podnikání, zdraví a sport, účast, sociální začlenění, dobrovolné činnosti, mládež ve světě. Návrh byl projednáván v rámci tradičního setkání mládeže (2.–4. června 2009) a na setkání vrchních ředitelů zodpovědných za mládež (4.–5. června 2009) v Praze.
Třetí prioritou v oblasti mládeže bylo dobrovolnictví. České předsednictví významně přispělo k tomu, že rok 2011 byl následně vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. Dobrovolnictví bylo také hlavním tématem Evropské konference o mládeži, pořádané 12.-13. března 2009 v Praze a navazující na Rezoluci o podpoře mobility dobrovolníků v rámci Evropy, přijatou během předchozího francouzského předsednictví. Výsledky konference ve formě klíčových sdělení se následně inspirovala Evropská komise a zavázala se ke zřízení zvláštní pracovní skupiny pro mobilitu dobrovolníků.