Dialog EU s mládeží (dříve Strukturovaný dialog) spojuje mladé lidi a mládežnické organizace, osoby s rozhodovací pravomocí, tvůrce politik, výzkumné pracovníky a jiné příslušné aktéry občanské společnosti. Slouží jako stálé fórum pro společnou reflexi a konzultace o prioritách v oblasti mládeže, jejím uplatňování a hodnocení (tato definice vychází ze Strategie Evropské unie pro mládež na období let 2019-2027). Cílem Dialogu je dát hlas mladým lidem, zejména těm, kteří mají méně příležitostí.
Dialog probíhá v osmnáctiměsíčních cyklech, přičemž paralelně s tím jsou pořádány ještě další tematické akce. Každý cyklus se zaměřuje na jiné téma, které určuje trio předsednických zemí a vychází z cílů Strategie Evropské unie pro mládež na období let 2019-2027.
Každý cyklus je řízen Evropským řídícím výborem složeným z tria předsednických států EU v úzké spolupráci s Evropskou komisí, Evropským fórem mládeže a dalšími zástupci občanské společnosti. Výstupy z cyklů jsou dostupné v knihovně Evropského portálu pro mládež.
V členských zemích organizují dialogy tzv. národní pracovní skupiny, které mají na starost realizaci konzultací i dalších akcí s mladými lidmi, mládežnickými organizacemi a tvůrci politik. V České republice je to Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží koordinována Českou radou dětí a mládeže.
Dialog s mládeží by měl přispívat k celkovým cílům Strategie Evropské unie pro
mládež
na období let 2019-2027 a řídit se jejími základními zásadami. Konkrétní cíle jsou:
a) podporovat účast mladých lidí na demokratickém životě Evropy;
b) zasazovat se o rovnou účast mladých žen a mužů;
c) zohledňovat rozličné názory a zajistit, aby všichni mladí lidé měli možnost přispívat k utváření politik;
d) podnítit pozitivní změny politik mládeže na místní, regionální, celostátní a evropské úrovni;
e) posílit kompetence mladých lidí v oblasti občanství a pocit sounáležitosti se společností
a s Evropskou unií.
Více informací o Dialogu naleznete na webových stránkách Strukturovaného dialogu s mládeží.