Výsledky výběrového řízení
1. Stručná charakteristika programu
Programy státní podpory práce s dětmi a mládeží pro rok 2003 jsou určeny pro nestátní neziskové organizace (dále jen NNO), které mají ve svých stanovách zakotvenu práci s dětmi a mládeží. a patří k některému z níže uvedených typů:
a) organizace vznikla podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů - občanské sdružení,
b) organizace vznikla podle zákona 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů - obecně prospěšné společnosti,
c) organizace vznikla podle zákona 3/2002 Sb., o církvích, náboženském vyznání a náboženských společnostech.
Program Zahraničí je zaměřen na podporu aktivit NNO v oblasti mobility a mezinárodní spolupráce dětí a mládeže, zejména na dvoustranné mezinárodní kontakty dětí a mládeže formou recipročních výměn, které jsou zakotveny v mezivládních dohodách o spolupráci a výměnách mládeže mezi Českou republikou a Francií a mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo a dalšími členskými státy Rady Evropy.
Podpora je dále zaměřena na rozvoj spolupráce formou konání mezinárodních táborů v České republice i v zahraničí, rovněž tak dvou i vícestranných setkání mládeže, jejichž obsahem je vzájemné prohlubování spolupráce a výměna zkušeností, které jsou důležité pro další činnost občanského sdružení, případně reprezentaci státu.
2. Priority v programu Zahraničí na rok 2003
Prioritou při rozhodování výběrové komice v programu Zahraničí bylo zlepšení možností a dostupnosti cíleného setkávání dětí a mládeže a rozvoje kontaktů s mládeží ze sousedních zemí v rámci recipročních výměn a jako tradičně podpora spolupráce s Německem a Francií. Další prioritou byla stanovena spolupráce se Slovenskem a se sousedními státy ČR.
Komise kladla při rozhodování důraz na konkrétní obsahy výměn a na kvalitu projektů. K realizaci ze státní podporou nedoporučila projekty s turisticko poznávacím obsahem, ve kterých nejde o přímé setkávání mladých lidí.
3. Podání projektů v druhém kole a jejich vyhodnocení
Kompletní projekty předložily NNO do 28. 2. 2003 na Institut dětí a mládeže (dále jen IDM). Tajemnice komise programu Zahraničí zkontrolovala v přípravné fázi formální správnost a úplnost přihlášky a projektu. Komise se při kontrole řídila ustanovením metodického pokynu, podle kterého je jakýkoli formální nedostatek důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení. Pro práci v komisi bylo pozváno znovu pět pracovníků se záměrem zachovat stejné složení jako v prvním kole. Dva členové se pro zaneprázdnění byli nuceni omluvit, nicméně tříčlenná komise byla usnášeníschopná.
Do druhého kola programu Zahraničí podaly organizace 21 projektů se žádosti o podporu aktivit probíhajících od července do prosince 2003. Celková částka požadované dotace činila cca 5 487 800,- Kč.
Po důkladném posouzení jednotlivých projektů komise nedoporučila ke schválení 5 projektů. Čtyři projekty byly vyřazeny ze stejného důvodu - žadateli byla občanská sdružení s místní působností, na jejichž činnost v letošním roce nepřispívá MŠMT, ale krajské úřady. Pátým vyřazeným byl projekt Asociace malých debrujárů ČR, který organizace již předložila v prvním kole a získala na něj dotaci.
Výběrová komise doporučila finančně podpořit 16 projektů, v celkové hodnotě 2.487.800,00 Kč. Byla tak plně vyčerpána suma finančních prostředků vyčleněná z celkového objemu dotací pro druhé kolo výběrového řízení v programu Zahraničí a byla kompletně použita na podporu mezinárodní kontaktů dětí a mládeže formou recipročních výměn.
Doporučené projekty podle cílových států :
15 výměn do SRN v celkové hodnotě 708 600,- Kč
4 výměny do Francie v celkové hodnotě 341 000,- Kč
6 výměn na Slovensko v celkové hodnotě 178 200,- Kč
6 výměn do příhraničních států ČR v celkové hodnotě 207 000,- Kč
24 výměn do ostatních států v celkové hodnotě 1 053 000,- Kč
4. Postup hodnocení projektů výběrové komise
Expertní komise posuzovala předložené projekty v souladu se schválenými prioritami a jako v první kole použila stejný bodovací systém. O výsledku rozhodovala konsensem. Z průběhu jednání expertní komise byl zhotoven zápis.
5. Vyjádření komise k poznatkům ze zasedání a některá doporučení
Všichni členové komise (1 zástupce krajského úřadu, 1 ředitel domu dětí a mládeže,
1 pracovník Tandemu) opět pozitivně hodnotili velmi dobrou přípravu podkladů ke každému projektu, které zpracoval v
přípravné fázi Institut dětí a mládeže. Zasedání se konalo v prostorách IDM v Praze, což se jevilo jako velmi
užitečné.
Komise vyjádřila výhrady k postupu některých sdružení, která předložila stejné projekty a specifikace akcí jako v prvním kole a které komise tudíž již jednou posuzovala (Asociaci malých debrujárů nebyla z tohoto důvodu v druhém kole navržena dotace).
Práci komise velmi komplikovaly obtížně čitelné projekty psané ručně. Komise proto doporučuje doplnit metodiku dotací na další období o podmínku podávat pouze projekty psané strojem, a v dalších kolech programu Zahraničí přihlašovat pouze projekty, které nebyly uplatněny v prvním kole.
Komise kladně hodnotila systém bodování projektů, při kterém každý člen komise důkladně prostuduje všechny projekty a přidělí ve sledovaných hlediscích body od 1 do 5. Na druhé straně komise doporučuje upravit některá hlediska pro bodování (nehodnotit počet výměn, ale míru prospěšnosti, celkový dojem z projektu) a bodovou stupnici na 0 - 5 bodů.