Výsledky výběrového řízení
1. Stručná charakteristika programu
Rozvojový program stejně jako Programy státní podpory práce s dětmi a mládeží pro rok 2003, je určen pro nestátní neziskové organizace (dále jen NNO), které mají ve svých stanovách zakotvenu práci s dětmi a mládeží. a patří k některému z níže uvedených typů:
a) organizace vznikla podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů - občanské sdružení,
b) organizace vznikla podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů - obecně prospěšné společnosti,
c) organizace vznikla podle zákona č. 3/2002 Sb., o církvích, náboženském vyznání a náboženských společnostech.
2. Cíle Rozvojového programu
Cílem programu je podpora níže uvedených oblastí činnosti NNO dětí a mládeže, které Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlášením těchto programů sleduje:
· rozvoj dobrovolnictví u dětí a mládeže, podpora projektů, jejichž cílem je šíření myšlenky dobrovolnictví mezi děti a mládež, seznamování s oblastmi a možnostmi uplatňování dobrovolných pracovníků, s podmínkami výkonu této činnosti a příprava činnosti dobrovolných pracovníků v nestátních neziskových organizacích, kteří se na základě svých profesních zkušeností a znalostí aktivním způsobem podílejí na tvorbě programů a přípravě aktivit pro děti a mládež.
· podporu projektů práce s talentovanými dětmi a mládeží v humanitních a vědeckotechnických oborech. Vedle podpory takto cílených aktivit v době volného času je cílem i podpora menších skupin a jednotlivců, kteří se výrazným projevují talent v některém z uvedených oborů a je v širším zájmu podporovat jejích další rozvoj.
· podporu projektů, zaměřených na nové formy práce s talentovanými dětmi a mládeží, hodnocení a sledování odborného růstu talentovaných jedinců.
3. Podání projektů a jejich vyhodnocení
Pro předložení projektů byla stanovena uzávěrka do 15. dubna 2003. Přípravná fáze proběhla standardním způsobem, tzn., že všechny zaslané projekty se soustředily na Institutu dětí a mládeže, aby tajemnice komise (pracovnice IDM) projekty zaevidovala, zpracovala jejich databázi a připravila průvodní štítky projektů a pracovní záznamové tabulky pro každého člena komise. Komise postupovala v souladu s ustanovením metodického pokynu, podle kterého je jakýkoli formální nedostatek důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení.
Výběrové řízení proběhlo dne 23. 4. 2003 na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy v zasedací místnosti odboru pro mládež. Komise pracovala ve složení:
Stanislav Sedláček, odbor pro mládež MŠMT, předseda,
Jiřina Bartákova, IDM, tajemnice,
členové:
Jarmila Kuželová, poradkyně v oblasti práce s mládeží národnostních menšin v okrese Semily
Pavla Marková, KÚ Hradec Králové
Václav Průcha, KÚ Jihočeského kraje
Václava Zelenková, KÚ Plzeňského kraje.
Zástupkyně odboru 22 MŠMT dr. Vrbová, která byla pro práci v komisi rovněž přizvána, se pro onemocnění nemohla zasedání zúčastnit.
42 organizací zaslalo 57 projektů. Celková částka požadované dotace činila 13 453 240 Kč, celkové náklady zaslaných projektů činí 31 811 285 Kč. Organizace zaslaly projekty ve dvou exemplářích, jeden byl zaevidován Institutem dětí a mládeže, druhý byl předán k nezávislému oponentnímu posudku pracovnici z oboru psychologie a sociologie. Její posudky vykazovaly odpovědný přístup při jejich zpracování a dobrou orientaci v dané problematice. Komise posudky hodnotila jako významnou pomůckou pro svou práci, zejména s ohledem na krátkost času, který měla na poměrně velký počet projektů k dispozici.
Projekty navržené k realizaci se státní dotací mají reálné předpoklady, aby vynaložené finanční prostředky byly použity účelně a efektivně a naplnily tak základní teze vyhlášené v Rozvojovém programu.
Téma dobrovolnictví se ukázalo jako značně aktuální, což dokazuje řada velmi dobře zpracovaných projektů. Dobrovolná činnost je rychlá, účinná a levná, oblast pro uplatnění dobrovolných pracovníků je velmi široká a má pozitivní dopad zejména v práci s dětmi a mládeží. Poptávka po dobrovolných pracovnících pro individuální i skupinové aktivity s dětmi a mládeží je stále vyšší než nabídka, proto nasměrování státní pomoci do této oblasti je velmi aktuální. Práce dobrovolných pracovníků se významným způsobem uplatňuje mimo jiné v primární prevenci sociálně patologických jevů a má za cíl účinně napomáhat ke změně negativního trendu v počtu nezletilých delikventů. Projekty k tématu dobrovolnictví bylo možno rozdělit do dvou skupin, a to na projekty zaměřené na všeobecné informace kdo je dobrovolník, dobrovolnické programy, zkušenosti u nás a v zahraničí, a na projekty, jejichž náplní byla konkrétní příprava dobrovolných pracovníků, např. osvojení si základních technik práce se skupinou dětí, tvorba a realizace programů a další.
Poměrně malý počet projektů se vztahoval k dalšímu tématu vyhlášenému v Rozvojovém programu - podpora a péče o talentované jedince a skupiny dětí a mládeže. Z nich pak nejrozsáhlejší předložila Asociace pro mládež vědu a techniku. Projekt zahrnoval širokou škálu činností v technických oborech, které probíhají v klubech Asociace. Mladí lidé v nich pod vedením zkušených lektorů rozvíjejí své schopnosti, zapojují se do práce na vědeckých a technických projektech.
Návrhy dotací k doporučeným projektům byly stanoveny konsensem členů komise. Komise doporučila finančně podpořit projekty 27 subjektů v celkové výši 2 765 500 Kč, z toho 953 500 Kč na OPPP a mzdy. Po důkladném zvážení komise nedoporučila dotovat 14 projektů. Důvodem byly formální nedostatky, kratší doba činnosti jednoho roku, projekt podal základní článek organizace, ve dvou případech projekt zcela chyběl.
V mimořádném režimu s přihlédnutím k zvláštnímu významu projektu "Eurorebus aneb dnešní Evropa" byla předkladateli tohoto projektu o.p.s. Terra-klub poskytnuta dotace ve výši
170 000 Kč.
Šest projektů (i když svým obsahem nesplňovaly zadání Rozvojového programu) zaujalo komisi jako velmi dobře zpracované a svým obsahem významné přínosem v oblasti práce s mládeží. Doporučila proto tyto projekty přesunout a podpořit z mimořádných dotací.
Komise vyslovila své uznání IDM a tajemnici komise za zvládnutí náročné přípravy podkladů v tak krátkém termínu.