Pokud dnes mladý člověk studuje vysokou školu, stát ho podporuje pouze úlevami a sociálními dávkami pro jeho rodinu. Už brzy by však studenti měli dostávat peníze na ruku. Změnu chystá spolu s dalšími ministr školství Ondřej Liška, ale plán má háček: není jasné, kteří studenti podporu dostanou a v jaké výši.
Podle Lišky by měli studenti ze sociálně slabých rodin dostávat podporu "na ruku", a měli by mít možnost si na náklady v době studií výhodně půjčit. "Chceme zavést i spoření na studium, obdobné například stavebnímu," řekl v pondělí. Všichni studenti bez ohledu na sociální situaci by měli dostávat i studijní grant.
Tyto novinky ministerstvo školství chystá spolu s resortem financí a představí je v nejbližších týdnech. "Chceme požádat o úvěr Evropskou investiční banku, a také využít peníze, které už dnes v sociálním systému jsou," říká Liška.
Současná podpora studentů (15-26 let)
- do 26 let si studenti nemusejí platit zdravotní pojištění
- sociální pojištění za studenty platí stát po dobu až šesti let od dosažení 18 let věku
- rodiče: přídavek na dítě je 700 Kč/měsíc (příjem do 2,4násobku životního minima)
- rodiče: sociální příplatek na dítě od 205 Kč/měsíc (dvojnásobek živ. minima) do 1228 Kč/měsíc (při příjmech rovných živ. minimu)
- rodiče: mohou si na dítě odečíst z daní 10 680 Kč (platí pro rok 2008)
- některé vysoké školy přiznávají svým studentům prospěchová či sociální stipendia, případně ubytovací stipendium (může jít až o tisíce korun ročně)
Podle něj by se na stipendia a půjčky mohly využít mimo jiné i finance, které dnes dostávají rodiče. Liška zatím nechce říci, kolik peněz bude na rozjezd systému půjček a stipendií potřeba. "To zatím propočítáváme," vysvětluje.
Školné zatím ne
Změny ve financování, které Liškův resort chystá, jsou obsaženy v takzvané Bílé knize terciárního vzdělávání. Ta počítá i se zavedením školného. Mělo by jít o takzvané odložené platby, student by tedy škole platil až po skončení studia.
Zatímco podporu pro studenty chce Liška zavést co nejdříve, školné zůstane úkolem až pro příští vládu. Současný kabinet má v programovém prohlášení, že placení za studium nezavede.
I když jsou české vysoké školy "zadarmo", podle výzkumů mnohé nadané děti nejdou studovat kvůli nedostatku peněz. I bez školného totiž v roce 2005 měsíc studentského života vyšel na víc než pět tisíc korun (jídlo, bydlení, dojíždění atd.). Bílá kniha proto počítá s tím, že by kromě grantů, půjček a sociálních stipendií studenti nemuseli příjmy do určité výše danit.