Základní myšlenkou Otevřené vědy je sdílení a opětovné využívání vědeckých výstupů všeho druhu, aby výzkum jako takový byl otevřenější, globálně dostupný nejen pro vědeckou a výzkumnou obec, ale i pro širokou veřejnost.
Nejen neomezený přístup k výsledkům vědeckého bádání, ale i efektivnější řešení celospolečenských výzev, snazší mezinárodní spolupráce ve vědě, výzkumu a inovacích a podpora důvěryhodnosti vědy patří k očekávaným přínosům Otevřené vědy.
Otevřená věda tak zásadním způsobem mění zavedených vědeckých postupů, jejichž vyústěním by mělo být bezplatné zveřejňování a sdílení vědeckých dat ve všech fázích jejich cyklu (Research Data Lifecycle), tj. před, během a po skončení experimentu či projektu. Nicméně ne každé zpracování výzkumných dat musí nutně zahrnovat všechny fáze cyklu. V případě, že neexistují závažné okolnosti (ochrana duševního vlastnictví, obchodní tajemství, bezpečnost státu či oprávněné obchodní zájmy příjemce či třetí osoby dle § 12 zákona 130/2002), měla by být data dostupná komukoliv k opakovanému užití. Onen cyklus se skládá z fáze plánování, sbírání, zprocesování, analyzování, uchování, sdílení a opětovné využití dat.