Pilíře a oblasti Otevřené vědy
K hlavním pilířům Otevřené vědy patří „Open Access“ a „Open Data“.
Open Access cílí na otevřený přístup k výsledkům výzkumu financovaného z veřejných zdrojů, tzn. poskytnutí bezplatného a neomezeného online přístupu k vědeckým informacím (např. k recenzovaným vědeckým článkům a výzkumným datům). Realizace otevřeného přístupu se děje buď prostřednictvím „Green Open Access“, nebo „Gold Open Access“.
Zelená cesta (Green Open Access) představuje uložení článku ve verzi před recenzním řízením (pre-print) nebo po recenzním řízením (post-print) do otevřeného digitálního repozitáře. Konkrétně se jedná o publikaci článku v časopise přístupném na základě předplatného. Autorská verze článku je přitom uložena do otevřeného repozitáře, a to (dle politiky vydavatele či poskytovatele finanční podpory na vědu, výzkum a inovace) před, po či během publikování.
Zlatá cesta (Gold Open Access) je způsob publikování ve vědeckých časopisech s okamžitým otevřeným přístupem. To znamená, že přístup k publikovaným odborným recenzovaným publikacím poskytuje vydavatel. Obsah článků je dostupný bezplatně ihned po vydání. Vydavatel však zpravidla požaduje po autorovi úhradu poplatku (article processing chargé).
Open Data jsou informace a data bezplatně a volně dostupná na internetu ve strojově čitelném formátu. Zahrnují rovněž metadata, která jsou dostupná všem potenciálním uživatelům. Mohou být tedy volně využívána pro výzkum, komerčním účelům atd.
Pro sdílení dat platí tzv. FAIR principy, tzn. F.indable – dohledatelná, A.ccesible – strojově čitelná a přístupná lidem, I.nteroperable – používání standardizovaných výrazů (formální, sdílený a široce aplikovaný jazyk, odkazy na další metadata atd.) ke zvýšení možnosti opakovaného použití výzkumných dat, R.eusable – opětovně využitelná.
V souvislosti s daty a principy FAIR se často uvádí i tzv. principy CARE, které zohledňují práva a zájmy původních obyvatel (Indigenous Peoples). Zatímco FAIR se týkají vlastností dat a mají usnadnit jejich větší sdílení mezi subjekty, principy CARE berou v potaz mocenské rozdíly a dějinné souvislosti. CARE tak klade důraz na C.ollective Benefit – kolektivní prospěch, A.utorithy to Control – větší kontrola nad využíváním dat, R.esponsibility – odpovědnost, E.thics – dodržování etických zásad.
Otevřená věda v sobě zahrnuje kromě „Open Access“ a „Open Data“ například i „Open Source“, „Open Hardware“, „Open Evaluation“, „Open Notebook“, „Open Science Infrastructures“, „Open Labs“, „Open Educational Resources“, „Citizen Science“, „Crowd-Funding“ a „Open Innovation “.