QuantERA: ERA-NET Cofund in Quantum Technologies je síť 32 agentur z 26 zemí koordinovaná polským Národním vědeckým centrem, jejímž cílem je podporovat evropská výzkumná konsorcia zapojená do dlouhodobého výzkumu v oblasti kvantové technologie v rámci systému Evropské unie ERA-NET Cofund. Kvantové technologie se staly novou a rychle se rozvíjející oblastí výzkumu, která otevírá zcela nové způsoby zpracovávání kvantových informací a komunikací. Jejich potenciálem je přinést nové přístupy v mnoha oblastech vědy a technologie využíváním specifických kvantových efektů. QuantERA je podporována Evropskou unií, systémem Budoucích a vznikajících technologií (FET – Future and Emerging technologies), jehož posláním je využít potenciál vynikající evropské výzkumné základny pro získání technologického náskoku odhalováním převratných technologických možností. QuantERA usiluje o odblokování široce uznávaného průmyslového potenciálu kvantových technologií v reakci na aktuální potřeby společnosti a ve prospěch široké veřejnosti.
Obdobně jako u dalších nástrojů fungujících na úrovni EU je hlavním cílem programu QuantERA: ERA-NET Cofund in Quantum Technologies posílit nadnárodní spolupráci, vytvořit celoevropský přístup, jakož i zahájit nadnárodní spolufinancování výzkumu v oblasti kvantové technologie. Kromě toho je cílem podpořit mezinárodní výzkumné projekty spolufinancované z prostředků Evropské komise, přispívat k rozvoji evropského výzkumu, rozvíjet spolehlivé technologie, identifikovat nové příležitosti, a tím posilovat vedoucí postavení a konkurenční výhodu Evropy v této oblasti. V neposlední řadě je cílem podpořit různorodé výzkumné subjekty, které budou schopny řešit ty nejnáročnější a nové směry výzkumu.
QuantERA: ERA-NET Cofund in Quantum Technologies je jednou z iniciativ k naplnění cíle spočívajícího v šíření excelentního výzkumu v Evropském výzkumném prostoru. Evropská komise v listopadu 2016 publikovala sdělení „QuantERA ERA-NET Cofund in Quantum Technologies“, zaměřující se na detailní informace o projektu v oblasti kvantové technologie (tj. na cíl a koordinátora projektu, zúčastněné země a další relevantní informace). Každá zúčastněná země se zapojuje podle svých národních preferencí a možností.
Česká republika, prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v roce 2016 přistoupila k ERA-NET Programu QuantERA podporujícímu výzkum v oblasti kvantové technologie a zapojí se tak i do výzvy „Kvantové informační a komunikační vědy a technologie“, která bude vyhlášena v průběhu ledna 2017.
V této souvislosti se bude dne 16. února 2017 konat na Maltě konference s názvem QuantERA Proposers‘ Day. Cílem konference je výměna nápadů a praktických zkušeností mezi vědeckými komunitami. K účasti je nutná registrace. Registrační formulář je k dispozici na internetových stránkách: http://quantera.eu/co-funded-call/proposers-day-malta.
Kontakt:
Mgr. Monika Kocmanová
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Odbor výzkumu a vývoje
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1
Tel.: +420 234 811 467
E-mail: monika.kocmanova@msmtcz