V souladu s ustanovení § 27 odst. 4 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, může držitel platné akreditace vzdělávacího programu podat žádost o prodloužení akreditace o další 3 roky, a to v následujících případech a za dodržení níže uvedených podmínek.
1) Nedochází-li k žádné úpravě a změně v popisu vzdělávacího programu (tuto informaci je nutno uvést v průvodním dopise např. Žádám o prodloužení akreditace vzdělávacích programů, u nichž nedochází k žádné změně)
2) Dochází-li k úpravě v bodě:
a) plánované místo konání
b) jmenný přehled lektorů
c) odborný garant
d) maximální počet účastníků
e) materiální a technické vybavení
f) kalkulace předpokládaných nákladů
g) název programu v souladu se zákonem č. 183/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb.
Úpravy ostatních částí programu se za změnu nepovažují a nelze je předložit k akreditaci v režimu prodloužení.
Postup při podávání žádosti o prodloužení akreditace vzdělávacího programu
Termíny podávání žádostí:
Žádosti se podávají v termínech shodných s příjmem žádostí o akreditaci vzdělávacích programů a vzdělávacích institucí a programy je vždy nutné zaregistrovat do elektronické přihlášky na konkrétní jednání akreditační komise.
Formální náležitosti:
Žadatel v průvodním dopise jednoznačně a zřetelně uvede, že žádá o prodloužení akreditace a uvede názvy programů, o jejichž prodloužení žádá. Zároveň upřesní, zda u programů dochází ke změnám a k jakým.
K žádosti o akreditaci vzdělávacího programu se vždy přiloží:
1) kopie rozhodnutí o akreditaci vzdělávací instituce
2) kopie platného rozhodnutí o akreditaci vzdělávacích předmětných vzdělávacích programů
3) tabulky z elektronické registrace na příslušné jednání komise
4) Zpráva z evaluace vzdělávacího programu (v náběhovém období od 1.9.2023 do podání další žádosti o akreditaci či prodloužení akreditace dotčeného programu je potřeba namísto Zprávy z evaluace předložit Plán evaluace, dle něhož bude v následujícím období zahájen a realizován systém vnitřního hodnocení kvality vzdělávacího programu)
Řazení a označení programů, u nichž se žádá o prodloužení akreditace
1) Programy, u nichž je požadováno prodloužení akreditace, budou vždy řazeny v žádosti na první místo (např. 1-15).
2) Před název programu bude doplněno písmeno „P-„ (např. P-Studium pro ředitele škol a školských zařízení), a to i v databázi vzdělávacích programů DVPP, do které se programy zapisují. Zmíněné označení slouží pouze pro lepší orientaci a nebude uvedeno na rozhodnutí o udělení akreditace vzdělávacího programu.
3) Předkládá-li se program, u něhož nejsou provedeny žádné změny, uvede se pouze název programu.
4) Předkládá-li se program, v jehož popisu dochází ke změně, přiloží se popis vzdělávacího programu s výrazným označením změn, ke kterým dochází, a to takto:
- původní informace, která již není platná, se škrtá a zvýrazní se nová doplněná skutečnost
- nová informace je pouze doplněna a zvýrazněna (např. Plánované místo konání: Ostrava, Brno, Havířov)
- část původní informace pozbývá platnosti, škrtá se.
5) Zpráva z evaluace vzdělávacího programu/Plán evaluace vzdělávacího programu (viz výše)
Žádost o prodloužení akreditace vzdělávacího programu se zasílá prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky MŠMT: vidaawt)
Akreditace vzdělávací instituce se tímto způsobem neprodlužuje a je třeba žádat standardním způsobem s přílohami stanovenými výše uvedeným zákonem.
V případě nejasností a dotazů, prosím, kontaktujte Mgr. Jindřišku Naušovou, tel.234 811 247, mail:jindriska.nausova@msmtcz