Vyhláška se vztahuje na:
- nově podávané žádosti o akreditaci
- realizaci rekvalifikačních kurzů školami, které realizují rekvalifikace na základě zmocnění § 108 odst. 2 písm c) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.
1) Vyhláška se provazuje se zákonem č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Pokud existuje profesní kvalifikace (PK, dříve dílčí kvalifikace) v Národní soustavě kvalifikací (NSK), bude akreditace udělena, či bez akreditace realizována školou, pouze ve vazbě na PK (např. neexistují číšnické práce, ale PK složitá obsluha hostů, PK jednoduchá obsluha hostů). Žádost, pokyny k jejímu vyplnění, vzory potvrzení a ostatní informace naleznete v sekci „žádost o akreditaci“.
2) V případě, že pro danou pracovní činnost existuje PK, je nutné, aby celá žádost byla zpracována v souladu se standardem k dané PK. Název pracovní činnosti a vzdělávacího programu musí být totožný s názvem PK; obsah učebního plánu a osnov musí být v souladu s tematickými celky uvedenými u zkoušky z PK. Závěrečná zkouška je na závěr kurzu realizována u autorizované osoby. Pokud by se fyzická či právnická osoba chtěla stát autorizovanou osobou, obrátí se na konkrétní orgán, který má danou PK v gesci (orgán je uveden v horní části konkrétní PK). Autorizovaná osoba musí splňovat všechny požadavky uvedené u konkrétní PK na www.narodnikvalifikace.cz
3) V případě, že pro danou pracovní činnost neexistuje PK, podává se žádost na "čistou rekvalifikaci" v souladu s vyhláškou č. 176/2009 Sb. V tom případě je možné akreditovat pracovní činnosti uvedené v tabulce minimálních hodinových dotací. Obsah kurzu musí směřovat ke konkrétní pracovní činnost uplatnitelné na trhu práce.
4) Minimální hodinové dotace jsou vystaveny na webových stránkách MŠMT a k PK zatím hodinové dotace stanoveny nejsou (budou na začátku příštího roku postupně doplňovány). Hodinové dotace je možné navyšovat dle potřeb trhu práce, je však nutné zachovat stejné složení učebního plánu a osnov. V případě navýšení rozsahu kurzu, uvádí se v osvědčení, potvrzení o rekvalifikaci upravený rozsah kurzu.
5) Nově jsou ustáleny formy vzdělání: prezenční, distanční a kombinovaná.
6) Nové je pojetí teoretické a praktické výuky v rekvalifikaci. Hodinová dotace teoretické výuky je 45 minut/1 vyučovací hodina. Jedna hodina praktické výuky trvá 60 minut. Praktická výuka slouží k získání/obnovení praktických znalostí a dovedností a probíhá v podnicích či v dalších zařízeních vybavených pro realizaci praktické výuky. Dříve teoreticko-praktická výuka (např. v počítačových kurzech, či v kurzech účetnictví) je výukou teoretickou za použití učební metody procvičování/praktická cvičení. V případě, že součástí rekvalifikace je praktická výuka (praxe), musí být propracovány osnovy této praktické výuky. Praktická výuka (praxe) musí být doložena příslibem nebo smlouvou se zařízením, ve kterém bude probíhat.
7) Závěrečná zkouška, která je realizována dle § 4 - Účastník může konat závěrečnou zkoušku, pokud absolvoval nejméně 80% vzdělávání; závěrečná zkouška se koná před tříčlennou zkušební komisí; předsedou zkušební komise je garant rekvalifikace (osoba odpovědná za odbornou úroveň rekvalifikace); v případě, že účastník u závěrečné zkoušky neuspěl, může konat opravnou závěrečnou zkoušku.
8) V případě zkoušek, které jsou realizovány dle jiných právních předpisů (např. zákon č. 179/2006 Sb., vyhláška č. 50/1978 Sb.), je závěrečná zkouška realizována v souladu s příslušným právním předpisem a na závěr kurzu je vydáno „Potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu“.
9) Nově musí být vedena dokumentace o zahájení, průběhu a ukončení rekvalifikace. Předmětná dokumentace musí být přístupná i pro kontrolu. Jedná se o dokumentaci o:
a) zahájení vzdělávání (vstupní dotazník účastníka vzdělávání, vč. uvedení jeho identifikačních údajů a nejvyššího dosaženého vzdělání).
b) průběhu vzdělávání („třídní kniha“, ve které bude uveden datum konání výuky, vyučované předměty, vyučující, podpis vyučujícího, evidence účastníků kurzu).
c) ukončení vzdělávání (evidence účastníků u závěrečné zkoušky, kopie vydaných osvědčení, potvrzení).
Tyto doklady je vzdělávací zařízení povinno uchovávat po dobu platnosti akreditace, popř. do doby ukončení kurzu zahájeného v době platnosti udělené akreditace.
Kopie vydaných osvědčení, potvrzení je vzdělávací zařízení povinno uchovávat po dobu své existence.
10) Nově jsou upravena osvědčení a potvrzení o rekvalifikaci.