Měly by Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci obsahovat všechny rekvalifikační programy, i ty, které jsou zaměřené např. na Management, Základny podnikání nebo Obsluhu osobního počítače? (Renata, M., Mikulov)
Všechny rekvalifikační kurzy musí podle Národního akčního programu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsahovat alespoň Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Minimální hodinová dotace je stanovena na 1–2 hodiny. V žádosti musí být také uvedena kvalifikace lektora, který bude tento předmět vyučovat. Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se vztahuje i na profesní kvalifikace, které jej nemají uvedené v kvalifikačním standardu.
Na Vašich internetových stránkách jsem se nedozvěděl, zda mám poplatek platit předem nebo po udělení akreditace a jakým způsobem? (Petr H., Praha)
Je nutno uhradit správní poplatek při vstupu této žádosti do správního řízení. Bez tohoto poplatku žádost nebude vyřizována. Při předkládání jednoho či více rekvalifikačních programů je správní poplatek 1 000,- Kč za každou pracovní činnost (tzn. 2 pracovní činnosti 2 000,- Kč, 3 pracovní činnosti 3 000,- Kč atd.)
Správní poplatek uhraďte kolkovou známkou ve výši 1 000,- Kč za jednu pracovní činnost, celý kolek nalepte na vyhrazené místo, nebo převodem na účet.
Při vyplňování metodického formuláře, který jsem nalezla na webových stránkách MŠMT, jsem nedokázala dle návodu odvodit správný název pracovní činnosti. Má to být zevrubný popis toho, co bude účastník kurzu vykonávat po skončení rekvalifikace? (Marie S., Ostrava)
Při stanovování názvu pracovní činnosti můžete vycházet z několika základních zdrojů:
a) U všech žádostí se nejprve vychází z Národní soustavy kvalifikací (na adrese www.narodni-kvalifikace.cz) slouží jako základní rámcový náhled na názvy profesních kvalifikací, které se v žádosti o akreditaci vyplňují v části 4) a 5). Pokud pro daný vzdělávací program neexistuje profesní kvalifikace, vybírají se další názvy ze zdroje níže.
b) Tabulka minimálních hodinových dotací vybraných rekvalifikačních kurzů na webových stránkách MŠMT (www.msmt.cz – vzdělávání – další vzdělávání – rekvalifikace – žádost o akreditaci – hodinové dotace kurzů – tabulka minimálních hodinových dotací).
Dne 18. 4. jsem podal za naši společnost žádost o akreditaci. Jak dlouho bude trvat vyřízení žádosti? Dále bych se chtěl zeptat, zda mi žádost zamítnete, pokud např. zapomenu přiložit některou z příloh. (Tomáš Č., Rakovník)
Termín pro podání žádosti je den, kdy byla žádost doručena na MŠMT. Rozhodující není datum odeslání, ale datum přijetí na MŠMT.
Lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dní, ale většinou do 30 dní máte stanovisko MŠMT. Pokud žádost obsahuje nedostatky (tzn. pokud něco chybí nebo je nesprávně uvedeno), tak není zamítnuta, ale budete vyzván k odstranění nedostatků písemně pomocí výzvy dle správního řádu.
Může být žádost podaná elektronicky? (Marie H., Chotěboř)
Žádost lze podávat elektronicky, do datové schránky MŠMT, ID datové schránky: vidaawt
Žádost se podává pouze v jednom výtisku.
Je hodinová dotace uvedená v tabulce závazná? (Sára, P., Hradec Králové)
Ano, hodinová dotace je minimální a je závazná pro všechna vzdělávací zařízení i školy. Nesmí být podkročena, ale v rámci zachování stejného rozsahu a obsahu učebního plánu a osnov, včetně ostatních schválených náležitostí žádosti (tj. profil absolventa, vstupní předpoklady), může být hodinová dotace navýšena (max. o 20 %).
Obsahuje uvedená hodinová dotace teorii i praxi? (Richard, V., Olomouc)
Ano, hodinová dotace je celková a obsahuje tedy teoretickou i praktickou výuku. Rekvalifikační kurz má uchazeče připravit k praktickému výkonu dané pracovní činnosti, každý kurz by tedy měl obsahovat praktickou výuku nebo alespoň metody výuky, které procvičují probranou látku (praktická cvičení, případové studie apod.). Podíl praktické výuky u řemeslných činností by měl činit alespoň 50 % celkové výuky.
Jaká osvědčení jsou vydávána po absolvování rekvalifikačních kurzů? (Ilona, F., Kolín)
Výstupem z rekvalifikačních kurzů je budˇ „Osvědčení o rekvalifikaci“ (v případě čisté rekvalifikace) nebo „Potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu“ (v případě existence PK nebo jiného právního předpisu, který upravuje závěrečnou zkoušku). Jsou jiná osvědčení pro školy realizující rekvalifikaci na základě zmocnění v § 108 odst. 2 písm. c) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Všechny vzory jsou ke stažení na www.msmt.cz – vzdělávání – rekvalifikace – žádost o akreditaci – osvědčení.
Kde jsou zveřejněny informace o rekvalifikačních kurzech pořádaných školami? (Bronislav, Ch., České Budějovice)
Podmínky pro pořádání rekvalifikačních kurzů jsou stejné jak pro všechna vzdělávací zařízení, tak pro školy (všichni musí dodržovat platnou vyhlášku č. 176/2009 Sb., a metodiku MŠMT). Školy jsou upřednostňovány jen v případě, kdy pořádají rekvalifikační kurzy, které jsou v souladu se studijními obory zapsanými v rejstříku škol a školských zařízení (http://rejskol.msmt.cz) či s akreditovanými studijními obory (v tomto případě nepodávají žádost o akreditaci, ale musí dodržovat všechny ostatní stanovené podmínky).
Jaké je časové rozmezí mezi absolvováním kurzu a vykonání zkoušky dle Národní soustavy kvalifikací? (Petr, S., Hrubý Jeseník)
Zákon č. 179/2006 Sb., stanoví, jaké jsou lhůty mezi podáním přihlášky ke zkoušce a zkouškou samotnou. Při pořádání rekvalifikačních kurzů by však zkouška měla být skládána neprodleně po ukončení vzdělávání.
Potřebujeme jako škola akreditaci? (Bedřich, A., Praha)
Akreditaci k pořádání rekvalifikačních kurzů potřebuje jen ta škola, která poskytuje rekvalifikační kurzy, které nejsou v souladu s jí akreditovanými studijními programy nebo nemá daný obor vzdělání zanesen v rejstříku škol a školských zařízení. Ostatní školy realizují rekvalifikace přímo na základě zmocnění v § 108 odst. 2 písm. c) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
Jaké je minimální složení zkušební komise k závěrečným zkouškám k ukončení rekvalifikačního kurzu? Musí být zpracován speciální zápis o zkoušce? (Dana, E., Plzeň)
V případě, že závěrečnou zkoušku neupravuje jiný právní předpis (např. zákon č. 179/2006 Sb.), je zkušební komise k závěrečným zkouškám tříčlenná, a to v přesně daném složení (jednatel, garant a většinou lektor). Speciálním zápisem o zkoušce by měl být písemně zpracovaný Protokol o závěrečné zkoušce. Tento výstupní dokument by měl obsahovat kromě identifikačních údajů o účastníkovi kurzu (jména, příjmení, datum a místa narození), případného pořadového čísla (pod kterým byl účastník kurzu u vzdělávacího zařízení veden) i formulaci o tom, že účastník absolvoval závěrečnou zkoušku rekvalifikačního kurzu doplněnou o název vzdělávacího programu a název pracovní činnosti, pro kterou byla rekvalifikace zabezpečována. Vhodné je i uvést výsledky závěrečných zkoušek obsahující výčet tematických celků, které byly předmětem ověření získaných znalostí a dovedností, s uvedením slovního hodnocení v rozsahu znění uspěl-neuspěl.
Protokoly by měly vypovídajícím způsobem informovat o míře úspěšnosti každého absolventa kurzu a zároveň by měly být opatřeny podpisem předsedy zkušební komise i jejích jednotlivých členů.
Je povinné ukládání písemné verze testů, které účastníci realizují? Nebo stačí pouze zadání závěrečné práce? (Jarmila, U., Benátky nad Jizerou)
Ukládání písemné verze testů není nutné, dostatečné je uložení zadání závěrečné práce a archivace Protokolů o závěrečných zkouškách, po dobu platnosti akreditace.
Je-li schválen vzor osvědčení na ukončení rekvalifikačního kurzu, může být doplněno na osvědčení logo ESF v případě, že rekvalifikační kurz je realizován v rámci projektu ESF? (Kamil, O., Žďár nad Sázavou)
Do schváleného vzoru osvědčení o rekvalifikaci lze doplnit logo ESF za předpokladu, že bude umístěno mimo text celého osvědčení. Např. vzdělávací zařízení má možnost orámovat celý text osvědčení o rekvalifikaci a mimo tento rámec je možné umístit logo ESF. Zahrnovat logo ESF do textu na osvědčení o rekvalifikaci není přípustné zvláště proto, že osvědčení o rekvalifikaci je vydáváno na základě pověření MŠMT a zmocnění k tomuto pověření má MŠMT ze zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, je tedy nutné, aby bylo na první pohled čitelné, kdo osvědčení vydává.
Jaká dokumentace je povinná pro realizaci rekvalifikačních kurzů? Jaká dokumentace je potřebná pro případnou kontrolu realizace rekvalifikačních kurzů? Jak dlouho by tato dokumentace měla být uložena? (Jaroslava, H., Most)
Základním dokumentem pro realizaci rekvalifikačních kurzů je MŠMT vydaný doklad o udělení akreditace a schválená žádost o akreditaci (tj. schválený a časově platný vzdělávací program akreditovaného vzdělávacího zařízení).
MŠMT má podle ustanovení § 108, odst. 2), zmocnění akreditovat vzdělávací program. Na základě tohoto zmocnění a prováděcího právního předpisu, vyhlášky č. 176/2009 Sb., vyplývá pro MŠMT následná povinnost, kontrolovat dodržování podmínek, za kterých byla akreditace udělena. V konsekvenci tohoto musí být vzdělávací zařízení připraveno prokazatelným způsobem doložit dodržení těchto podmínek. MŠMT proto doporučuje vést přehlednou dokumentaci o:
a) zahájení vzdělávání (vstupní dotazník účastníka vzdělávání, vč. uvedení jeho identifikačních údajů a kopie dokladu o dosaženém stupni nejvyššího dosaženého vzdělání).
b) průběhu vzdělávání („třídní kniha“, ve které bude uveden datum konání výuky, vyučované předměty, vyučující, podpis vyučujícího, evidence účastníků kurzu).
c) ukončení vzdělávání (evidence účastníků u závěrečné zkoušky, kopie vydaných osvědčení o rekvalifikaci, potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu).
Tyto doklady je vzdělávací zařízení povinno uchovávat po dobu platnosti akreditace, popř. do doby ukončení kurzu zahájeného v době platnosti udělené akreditace.
Kopie vydaných osvědčení o rekvalifikaci a potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu je vzdělávací zařízení povinno uchovávat po dobu své existence.
Je možno udělat nějaké změny ve struktuře rekvalifikačního kurzu oproti verzi schválené akreditační komisí? Pokud ano, jaké? (Nikola, S., Praha)
Ve schváleném vzdělávacím programu nelze svévolně provádět jakékoli změny v obsahu rekvalifikačního kurzu (obsah učebního plánu a učebních osnovy se nesmí měnit). O všech změnách (např. změna statutárního zástupce vzdělávacího zařízení, učebních prostor, lektorů) je vzdělávací zařízení povinno informovat MŠMT před samotnou změnou. Všechny změny musí být podloženy odpovídajícími doklady (např. novou nájemní smlouvou, novými doklady garanta či lektora).
V nejbližší době mi vyprší platnost akreditace. Je možné jí obnovit? Stačí pouze napsat dopis, že žádáme o prodloužení akreditace? (Blanka, R., Rakovník)
MŠMT žádosti o akreditaci neprodlužuje. Každá akreditace je udělována na dobu 3 let. Vzhledem k tomu, že během této doby může dojít jak na straně vlastního kurzu či vzdělávacího zařízení ke změně, je nutné podat novou žádosti o akreditaci, včetně všech náležitostí (např. zaplacení správního poplatku, doklady o prostorech pro výuku, garantovi kurzu).