Základní informace o projektu
Popis
Cílem projektu bylo vytvořit návrh nového systému hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací.
Trvání projektu
1. 2. 2012 - 31. 10. 2015
Hlavní odborný garant
prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc.
Stručně o projektu
Cílem projektu bylo navrhnout a pilotně ověřit systém hodnocení výzkumných organizací formou informovaného peer-review dle oborových metodik hodnocení, který by nahradil stávající Metodiku hodnocení výsledků výzkumných organizací efektivnějším a na mezinárodní a oborové standardy kvality lépe orientovaným hodnocením. Druhým cílem bylo navrhnout systém hodnocení výkonnosti systému jako celku a mechanismy financování celého systému tak, aby veřejná podpora přispívala k zvyšování excelence českého VaVal, působila motivačně na všechny aktéry a ve svých důsledcích podpořila růst konkurenceschopnosti ČR. Třetím cílem bylo zkvalitnit celkovou kulturu hodnocení v oblasti VaVaI a vytvořit odborné zázemí pro pravidelné a systematické hodnocení v budoucnosti. Projekt vycházel z doporučení IPN Mezinárodní audit, z Dlouhodobých principů hodnocení a financování schválených Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a z dobrých zahraničních praxí. Projekt byl řešen ve spolupráci s RVVI a její KHV.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu bylo vytvořit návrh nového systému hodnocení a financování VaVaI z veřejných prostředků tak, aby se stal zdrojem informací pro strategické řízení systému VaVaI na úrovni státní správy, poskytovatelů, programů a VO.
Strategickým cílem bylo:
Navrhnout motivující systém financování VaVaI kladoucí důraz na excelenci a střednědobé plánování. Tyto cíle byly naplněny prostřednictvím následujících výstupů:
- Návrh oborové metodiky hodnocení (OMH), který projde veřejnou oponenturou, malým a velkým pilotním otestováním.
- Návrh hodnocení VO, programů a poskytovatelů. Hodnocení VO bude zohledňovat ukazatele kvantitativní i kvalitativní a bude reflektovat i do budoucnosti orientované ukazatele. Do hodnocení vysokých škol budou zahrnuty i umělecké a tvůrčí výsledky.
- Odborná příprava lidských zdrojů, specialistů v oblasti bibliometrie a hodnocení institucí VaVaI.
- Studie proveditelnosti vzniku nezávislé hodnotící instituce.
- Model nového systému financování systému VaVaI jako celku i institucionálního financování VO a otestování jeho stability.
- Návrh souboru transformačních kroků a harmonogramu postupných změn tak, aby byla zajištěna stabilita celého systému VaVaI v přechodném období.
- Návrh souboru legislativních změn, nutných pro implementaci nových systémů.
- Vytvoření podmínek pro přijetí nových systémů prostřednictvím těsné spolupráce s dotčenými orgány a cílovými skupinami.
Cílová skupina
Cílovou skupinou byli vědečtí a výzkumní pracovníci vysokých škol, Akademie věd a ostatních výzkumných organizací. Z nich pak zejména špičkoví pracovníci, týmy a pracoviště VaVaI, jejichž excelence byla rozpoznána a honorována, a mladí vědečtí pracovníci. Vedoucí pracovníci VO byli další cílovou skupinou, neboť řešením projektu dostali nástroj pro strategické řízení organizací ve střednědobém horizontu.
Řešení projektu mělo za cíl zatraktivnit prostředí VaVaI pro vědecké pracovníky, podpořit excelenci ve VaVaI, motivovat mladé lidi pro práci ve VaVaI, zvýšit prestiž vědecké práce a nalézt mechanismy na finanční ohodnocení podle kvality odvedené práce. Prostředkem k dosažení cíle je nová metodika hodnocení výsledků a institucí a nová metodika rozdělování veřejné podpory.
Ve skupině studentů vysokých škol byli cílovou skupinou studenti doktorských a rovněž i magisterských programů, kteří jsou již během studia zapojeni do výzkumných projektů a jsou motivováni k lepším studijním výsledkům a po ukončení studia k vědecké práci.
Klíčové aktivity
Realizace analýzy zavedené struktury IS VaVaI v ČR (RIV) především z hlediska úplnosti, spolehlivosti, uživatelské přívětivosti a možnostem nadstavbového softwaru ke zpracování informací nutných pro oborové metodiky. Oborové metodiky hodnocení však nelze vytvořit bez detailní bibliometrické analýzy jednotlivých vědních oborů v ČR tak, jak je definují světové databáze vědeckých informací (tj. na základě historického vývoje u databáze WoS společnosti TR nebo co-citační analýzy generované nástrojem SpotLigth databáze Scopus společnosti Elsevier).
Řešení KA 2 bylo postaveno na průniku doporučení IPn Audit a Dlouhodobých principů hodnocení a financování schválených RVVI.
Nový návrh financování bude vycházet ze závěrů IPn Audit a Dlouhodobých principů hodnocení a financování. Základem financování VOV budou dvě složky, a to formula funding a performance based contract.
Cílem KA 4 byla realizace velkého pilotního ověření navrženého způsobu hodnocení na všech VO financovaných z rozpočtové kapitoly MŠMT. Do studie byly zařazeny všechny VVŠ, jejichž kvalita v oblasti VaVaI je hodnocena podle kritérií (OMH, další indikátory atd.) vypracovaných v KA 2. V rámci pilotního ověření byla mimo jiné vyhodnocena náročnost celého procesu a posouzení kritérií hodnocení z hlediska možných nezamýšlených důsledků.
KA5 – Harmonogram pro přechodné období a podklady pro legislativní změny
Podle výsledků KA 1 až 4 bude navržen harmonogram jednotlivých kroků a legislativních změn tak, aby návrh nového systému mohl platit v optimální variantě od roku 2015. Součástí byla veřejná diskuse aktérů k navrhovaným změnám, připomínkové řízení a vypořádání připomínek.
KA6 – Institucionální zajištění hodnocení
Byla realizována studie proveditelnosti vzniku celorepublikové nezávislé hodnotící instituce. Tato instituce by měla realizovat pravidelná hodnocení VO, poskytovatelů a programů, dodávat kvalifikované informace pro politická rozhodnutí, a to na úrovni srovnatelné s mezinárodními standardy. Bude definován účel a mise instituce, navržena organizační struktura, personální obsazení, legislativní postavení, pravomoci a zodpovědnosti.
KA7 – Koordinace reformních návrhů a vytváření konsensuálních podmínek pro jejich přijetí
Projekt měl dva hlavní cíle, navrhnout oborové metodiky hodnocení VO a s tím související hodnocení výsledků a navrhnout nový způsob institucionální podpory VO. Výsledky se promítli do úpravy strategických a legislativních dokumentů platných v současné době a dotkli se jak řídicích a správních orgánů tak prakticky každého pracovníka v tomto sektoru.
Výstupy projektu
Rozcestník k výstupům, soubor typu docx, (33,59 kB)
Pilotní testování, soubor typu rar, (11,64 MB)
Studie proveditelnosti, soubor typu rar, (2,47 MB)
Vzdělávací kurz_1.část, soubor typu rar, (16,69 MB)
Vzdělávací kurz_2.část, soubor typu rar, (23,05 MB)
1. zpráva, soubor typu rar, (7,63 MB)
2. zpráva, soubor typu rar, (5,87 MB)
3. zpráva, soubor typu rar, (4,82 MB)