Průzkum MŠMT na jednotlivých vysokých školách
MŠMT provedlo detailní průzkum na jednotlivých vysokých školách, který si kladl za cíl zjistit, jak se zapojené školy posunuly v tématu bezpečnosti cca rok po tragické události na FF UK. Do průzkumu se aktivně zapojilo 24 veřejných vysokých škol a 15 soukromých vysokých škol. Přední výsledky a informace k průzkumu jsou dostupné zde: Průzkum na VŠ.docx
Všem, kteří se zapojili, tímto velmi děkujeme.
Metodiky ministerstva vnitra k ochraně měkkých cílů
Na webových stránkách Ministerstva vnitra, Dokumenty a odkazy - Centrum proti hybridním hrozbám (mvcr.cz), je možné najít metodiku k ochraně měkkých cílů a další bezpečnostní standardy, principy a metodiky, které již byly v oblasti bezpečnosti vytvořeny.
Možnost zapojení se v rámci iniciativy Cybersecurity Skills Academy a informace o vzniku nové sítě Industry-Academia Network.
Evropská komise vyhlásila výzvu k zapojení do Industry-Academia Network v rámci Cybersecurity Skills Academy, jejímž cílem je propojit akademickou sféru a průmysl pro sladění mj. studijních programů s aktuálními potřebami trhu práce v oblasti kyberbezpečnosti.
Síť je určena také pro vysoké školy a aliance evropských univerzit, které mají zájem podílet se na formování budoucích odborníků v kyberbezpečnosti. Vaše zapojení může významně přispět ke zvýšení kvality vzdělávání a efektivní přípravě studentů na požadavky pracovního trhu.
Přihlášky do zahajovací skupiny je možné podávat do 5. ledna 2025 prostřednictvím platformy Digital Skills and Jobs.
Nenechte si ujít tuto příležitost a staňte se součástí evropského úsilí o rozvoj kybernetických dovedností!
Webináře k tématu zvýšení odolnosti na vysokých školách
Vnímáme, že bezpečnost jako taková je komplexní téma, které zahrnuje oblasti psychické, sociální a fyzické bezpečnosti. Proto se budeme jednotlivým tématům věnovat postupně.
Uskutečněné akce:
Šest měsíců Univerzity Karlovy po událostech na Filozofické fakultě UK
Univerzita Karlova zve na setkání s novináři a veřejností k šesti měsícům Univerzity Karlovy po událostech na Filozofické fakulty UK. Setkání se uskuteční 21. června 2024.
Tématem setkání je reflexe uplynulých šesti měsíců od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a kroky, které univerzita dále plánuje v oblasti zvýšení rezilience, bezpečnosti a připravenosti. Diskutována budou také témata dostupnosti psychosociální podpory a informovaný přístup k traumatu.
Setkání se uskuteční 21. června 2024, v čase od 9:00 do 11:00 v Malé aule Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.
V případě zájmu prosím Univerzita Karlova o potvrzení Vaší účasti na email: petra. klusakova(at)ruk.cuni.cz a to nejpozději do 20. června 2024 do 10:00.
Setkání je možné sledovat také online. Více informací i odkaz na stream naleznete v přiložené pozvánce v PDF.
Webinář 25. dubna 2024
Vystupujícími byli Štěpán Vymětal z Ministerstva vnitra, který uvedl kontext dopadu tragédie a psychosociální reakci systému. Zkušenosti ze zahraničí představili Jaromír Soukup a Lenka Henebergová, o informačním bezpečí prezentoval Kateřina Hovorková a k tématu fyzického bezpečí vystoupila Krystyna Ljubymenko, všichni z Univerzity Karlovy. Téma psychosociální pomoci v rámci mimořádné události představila Zuzana Říhová.
- prezentace Štěpán Vymětal Ministerstvo vnitra (kontext dopadu tragédie a psychosociální reakci systému)
- prezentace Jaromír Soukup a Lenka Henebergová (zkušenosti ze zahraničí)
- prezentace Kateřina Hovorková (informační bezpečí)
- prezentace Krystyna Ljubymenko (fyzické bezpečí)
- prezentace Zuzana Říhová (psychosociální pomoc v rámci mimořádné události)
Záznam webináře
heslo: odolnost
Webinář 29. února 2024
Zahájením cyklu webinářů a seminářů k tématu zvýšení odolnosti na vysokých školách je tento webinář, který se uskutečnil 29. února 2024 ve spolupráci MŠMT a Univerzity Karlovy. Webinářem provází Ing. Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky Univerzity Karlovy.
Vystupujícími jsou doc. RNDr. Mgr. Alice Sjöström Koubová, Ph.D. (SYRI, AV ČR); PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D. (PČR); PhDr. Jana Mottlová, Ph.D. (Probační a mediační služba); PhDr. et Mgr. Zuzana Čepelíková (Český institut pro psychotraumatologii a EMDR).
- prezentace doc. RNDr. Mgr. Alice Sjöström Koubové, Ph.D. (Individuální, institucionální a společenská odolnost)
- prezentace PhDr. Simony Hoskovcové, Ph.D. (Probační a mediační služba)
- prezentace PhDr. Jany Mottlové, Ph.D. (Systém krizové intervence PČR)
- prezentace PhDr. et Mgr. Zuzany Čepelíkové (Skupiny pro posílení odolnosti)
Záznam webináře
heslo: odolnost