Součástí žádosti o udělení / rozšíření / prodloužení platnosti akreditace studijního programu zdravotnického zaměření je též stanovisko Ministerstva zdravotnictví, zda absolventi budou oprávněni vykonávat zdravotnické povolání.[1]
Týká se zejména bakalářských a magisterských studijních programů:
-
Všeobecné lékařství
-
Zubní lékařství
-
Farmacie
-
Ošetřovatelství
-
Rehabilitace
-
Specializace ve zdravotnictví
-
Veřejné zdravotnictví
-
Zdravotnická bioanalytika
-
a všech dalších studijních programů a jejich oborů, u nichž se předpokládá, že absolventi budou vykonávat zdravotnické povolání.
Zásady:
1) O vydání stanoviska Ministerstva zdravotnictví je třeba žádat před podáním žádosti o akreditaci na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
2) Obsah žádosti o akreditaci zaslané na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy musí odpovídat obsahu žádosti, pro kterou Ministerstvo zdravotnictví vydalo souhlasné stanovisko.
3) Protože studijní program prochází obvykle v rámci řízení na Ministerstvu zdravotnictví řadou změn, které zasahují do nabídky předmětů, jejich anotací i profilu absolventa, je nevhodné souběžné předkládání materiálů na obě ministerstva.
4) V případě prodlužování platnosti akreditace je třeba o stanovisko žádat v dostatečném předstihu, neboť absence stanoviska akreditační řízení zpožďuje a ohrožuje včasnou reakreditaci studijního programu.
[1] V souladu s § 79 odst. 1 písm. e) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů.