Dobrovolnictví jako průřezové téma
Existuje poměrně velké množství různých definic dobrovolnictví. Společné všem je to, že dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost ve volném čase a ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. Dobrovolnictví lze také považovat za výraz svobody, odpovědnosti a solidarity. Česká republika má v této oblasti na čem stavět, neboť se může opírat o dlouhodobou historickou tradici dobrovolnických aktivit v rámci spolkové činnosti. Existuje zde rozvinutý sektor dobrovolnictví, který zahrnuje různorodé organizace z hlediska oblasti vykonávané dobrovolnické činnosti včetně silných organizací s velkou tradicí a zkušenostmi.
Zcela zásadní se ukazuje význam dobrovolnictví v dobách nejrůznějších krizí. Ať už se jednalo o pandemii covid 19 nebo krizi způsobenou přílivem ukrajinských uprchlíků po rozpoutání války na Ukrajině. K dalším takovým výjimečným situacím, kde dobrovolníci hrají významnou roli, patří živelné pohromy, jako byly např. na podzim 2025 bleskové povodně nebo tornádo na Moravě.
Problematice dobrovolnictví v České republice se komplexně věnuje Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice do roku 2030, kterou přijala vláda v lednu 2025. Tento dokument, první svého druhu v České republice, zahrnuje systémovou podporu průřezového tématu dobrovolnictví napříč českou společností. Dobrovolnictví v různých oblastech pomáhají rozvíjet jednotlivá ministerstva dle svého zaměření. Dobrovolnictví v oblasti dětí a mládeže spadá pod MŠMT, dobrovolnictví v sociálních službách pod MPSV, dobrovolnictví ve zdravotnictví pod MZ, dobrovolnictví v životním prostředí pod MŽP atd.
Dobrovolnictví je částečně ukotveno v Zákoně č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů (zákon o dobrovolnické službě). Tento zákon je v gesci Ministerstva vnitra, které uděluje akreditace vysílajícím organizacím v oblasti dobrovolnické služby. Takto akreditované organizace mohou žádat o státní dotaci na činnosti vymezené zákonem o dobrovolnické službě. Veškeré informace k akreditacím a dotacím v režimu zákona o dobrovolnické službě a mnoho dalších informací k tématu dobrovolnictví je možné najít na webové stránce Dobrovolnictví.net spravované Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra se dlouhodobě zabývá také dobrovolnictvím při mimořádných událostech a krizových situacích.
Dobrovolnictví jako jedno z průřezových témat a znaků nestátních neziskových organizací (NNO) je řešeno v materiálu Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi na léta 2021 až 2030.
Dobrovolnictví mladých lidí a dobrovolnictví v oblasti práce s dětmi a mládeží
Mezi klíčové kompetence mladých lidí by měla patřit solidarita. A to nejenom solidarita se slabšími a mezigenerační solidarita, ale i mezinárodní solidarita; respekt a schopnost porozumět stále více propojenému a globalizovanému světu. V tomto směru je velmi významné dobrovolnictví mladých lidí. Prostřednictvím dobrovolnických aktivit je možné mladým lidem nabídnout příležitost poskytovat pomoc potřebným, podílet se na řešení společenských problémů a zasadit se tak o vytvoření inkluzivnější společnosti. Dobrovolnictví zároveň nabízí mladým lidem příležitost získat nové dovednosti a pracovní zkušenosti, které zlepší jejich postavení na trhu práce.
Podpora dobrovolnictví je součástí Strategie vzdělávání 2030+ a Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR na období 2023–2027.
Možnosti mezinárodního dobrovolnictví i jiné zprostředkovává Dům zahraniční spolupráce jako příspěvková organizace MŠMT díky programu Evropský sbor solidarity. Více informací lze nalézt na jejich webových stránkách.
Významné je dobrovolnictví v mládežnických organizacích, které se zabývají výchovou a neformálním vzděláváním dětí a mládeže v jejich volném čase. Výchova k dobrovolnictví je ve vyhlášce MŠMT o zájmovém vzdělávání uvedena jako jedna z forem zájmového vzdělávání.
V České republice máme dlouhou tradici v oblasti dobrovolnických mládežnických organizací (např. skautské hnutí, YMCA, Hnutí Brontosaurus, turistické oddíly mládeže atd.), kdy sami členové těchto organizací působí jako dobrovolní vedoucí, instruktoři, rádci apod. Zapojení dobrovolníků do činnosti organizace a jejich vzdělávání je jednou z podmínek pro získání titulu „organizace uznaná MŠMT pro práci s dětmi a mládeží“ a zároveň důležitým kritériem při hodnocení projektů v dotačních výzvách zaměřených na práci s dětmi a mládeží. Např. v roce 2023 bylo do projektů NNO podpořených v rámci těchto dotačních výzev zapojeno přes 54 000 dobrovolníků. Významným dobrovolnickým projektem na národní úrovni je akce 72 hodin, kterou každoročně za finanční podpory MŠMT koordinuje Česká rada dětí a mládeže.
Dobrovolnictví na Vysokých školách se věnují mnohé české vysokoškolské subjekty. V roce 2023 vznikl dokument Metodika uznávání dobrovolnictví na vysokých školách jako výstup společného projektu 7 vysokoškolských subjektů: UK, MUNI, UPOL, OSU, VŠCHT, UHK a UJEP. Dokument ilustruje příklady uznávání neformálního vzdělávání na vysokých školách.
Ekonomický přínos dobrovolnictví
Ukazuje se, že dobrovolnictví má i veliký ekonomický přínos pro celou naši společnost, o čemž svědčí výsledky šetření Českého statistického úřadu ze druhé poloviny roku 2023. Z něj vyplynulo, že se do dobrovolnictví zapojil každý pátý respondent, což představuje přes 1 662 tisíc obyvatel ČR ve věku 15 a více let. Co se týče ekonomické hodnoty dobrovolnictví, tak vychází, že dobrovolníci díky své činnosti přispěli společnosti za rok přes 47 miliard korun. Mezi dobrovolníky převažovalo organizované dobrovolnictví (cca 57 %), kam můžeme zařadit i spolky pracující s dětmi a mládeží ve volném čase. Děti a mládež jsou přitom druhou největší skupinou mezi osobami, na které je dobrovolnická činnost zaměřená. Mimoškolní činnost, vzdělávání a pohybové aktivity měly zároveň významné místo mezi sledovanými dobrovolnickými aktivitami v tomto šetření.
Jak se aktivně zapojit do dobrovolnictví
Využít nabídky a zprostředkování dobrovolnictví přes Regionální dobrovolnická centra v jednotlivých krajích.
Využít nabídky, poradenství a zprostředkování mezinárodního dobrovolnictví přes Dům zahraniční spolupráce.
Sledovat webovou stránku Dobrovolnictvi.net spravovanou Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra.
Využít zprostředkování dobrovolnictví v různých tematických oblastech přes webové stránky Dobrovolnik.cz organizace HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví, z.ú.