Věcně příslušná pozice k interim hodnocení rámcového programu Horizontu 2020 a přípravám 9. rámcového programu EU pro výzkum, vývoj a inovace (dále jen“FP9“) byla připravena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a schválena Výborem pro EU zasedajícímu na pracovní úrovni dne 6. června 2017. Následně byla národní pozice distribuována prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu členských státům EU a Evropské komisi.
V průběhu 4. čtvrtletí roku 2016 zahájila Evropská komise (dále jen „EK“) interim hodnocení rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizontu 2020 (2014-2020). Toto hodnocení bude probíhat po větší část roku 2017, přičemž jeho výstupy budou EK sloužit mj. pro přípravu prvního oficiálního návrhu FP9, jenž by měl být zveřejněn na přelomu let 2017 a 2018. V této souvislosti členské státy EU připravují své národní pozice vztahující se k hodnocení rámcového programu Horizontu 2020, jakož i svá vyjádření k případné podobě FP9.
V uvedeném kontextu zorganizovaly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“) a Technologické centrum AVČR (dále jen „TC AVČR“) dne 9. března 2017 kulatý stůl k interim hodnocení rámcového programu Horizontu 2020 a přizvaly k debatě nad touto problematikou všechny relevantní stakeholdery ČR z řad veřejného i soukromého sektoru.
Účelem kulatého stolu bylo přitom iniciovat v ČR veřejnou debatu k dosavadním zkušenostem s rámcovým programem Horizontem 2020 a na jejich základě i nad podobou FP9, která by co nejvíce konvenovala zájmům a potřebám ČR. MŠMT tak ve spolupráci s TC AVČR připravilo sadu otázek vztahujících se k dílčím oblastem rámcového programu Horizontu 2020, jež byly vodítkem pro veřejnou diskusi nad současnou strukturou Horizontu 2020 a nad budoucí podobou FP9.
„Pracovní dokument k interim hodnocení rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizontu 2020 (2014-2020)“ je souhrnem výstupů a doporučení, která vzešla z diskusí a názorů vztahujících se k současnému nastavení rámcového programu Horizontu 2020, které byly na kulatém stolu sděleny nebo písemně zaslány zástupci české odborné komunity. Tento pracovní dokument byl poté základním výchozím dokumentem pro přípravu pozičního dokumentu k interim hodnocení rámcového programu Horizontu 2020 a nadcházející přípravě FP9 s názvem „Towards 9th EU Framework Programme: Input of the Czech Republic to interim evaluation of Horizon 2020“.
Ke stažení: