Za studium na zahraniční vysoké škole postavené na roveň studiu na vysokých školách v České republice lze rozhodnout pouze takové studium, které splňuje následující podmínky:
1. Studium na vysoké škole v cizině, přičemž platí, že student/absolvent je/byl ke studiu zapsán na:
a) vysoké škole, která je právnickou osobou ustavenou podle právních předpisů cizího státu, která je v tomto cizím státě, podle jehož právních předpisů byla ustavena ("domovský stát"), součástí vysokoškolského vzdělávacího systému daného domovského státu a která v tomto domovském státě uskutečňuje vzdělávání, jehož absolvováním se v tomto domovském státě podle jeho právních předpisů získává vysokoškolské vzdělání,
Skutečnost, zda je zahraniční vysoká škola součástí vysokoškolského vzdělávacího systému státu, ve kterém je studium žadatele uskutečňováno, lze ověřit prostřednictvím oficiální sítě národních informačních středisek pro akademickou mobilitu, uznávání a ekvivalenci kvalifikací a dokladů o vzdělání ENIC-NARIC,
a současně
b) student/absolvent je/byl ke studiu zapsán v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu, který je ekvivalentní bakalářskému, magisterskému nebo doktorskému studijnímu programu definovanému v § 45 až § 47 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
2. Studium na zahraniční vysoké škole uskutečňované na území České republiky, přičemž platí, že studen/ absolvent je/byl ke studiu zapsán na:
a) zahraniční vysoké škole, která je právnickou osobou ustavenou podle právních předpisů cizího státu, která je v tomto cizím státě, podle jehož právních předpisů byla ustavena ("domovský stát"), součástí vysokoškolského vzdělávacího systému daného domovského státu a která v tomto domovském státě poskytuje vzdělávání, jehož absolvováním se v tomto domovském státě podle jeho právních předpisů získává vysokoškolské vzdělání,
a současně
b) zahraniční vysoké škole, která disponuje oprávněním působit na území České republiky v souladu s ustanovením § 93a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
Seznam zahraničních vysokých škol s oprávněním působit na území České republiky jako „evropská VŠ“ nebo „mimoevropská VŠ“ je k dispozici zde.
3. Studium ve vysokoškolském studijním programu zahraniční vysoké školy, uskutečňovaném na území České republiky tuzemskou právnickou osobou na základě její dohody s danou zahraniční vysokou školou, přičemž platí, že studen/ absolvent je/byl ke studiu zapsán ve:
a) vysokoškolském studijním programu zahraniční vysoké školy, která je právnickou osobou ustavenou podle právních předpisů cizího státu, která je v tomto cizím státě, podle jehož právních předpisů byla ustavena ("domovský stát"), součástí vysokoškolského vzdělávacího systému daného domovského státu a která v tomto domovském státě poskytuje vzdělávání, jehož absolvováním se v tomto domovském státě podle jeho právních předpisů získává vysokoškolské vzdělání,
a současně
b) ve vysokoškolském studijním programu zahraniční vysoké školy poskytovaném právnickou osobou, která disponuje oprávněním působit na území České republiky v souladu s ustanovením § 93a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
Seznam tuzemských právnických osob s oprávněním poskytovat na území České republiky studijní programy zahraničních vysokých škol jako „pobočka evropské VŠ“ nebo „pobočka mimoevropské VŠ“ je k dispozici zde.
Příklady studia, které nemá postavení studia na vysokých školách v České republice:
- jiná úroveň studia, než je studium v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu (EQF 6 až 8),
- jazykové kurzy,
- přípravné vzdělávání a kurzy ke studiu,
- e-learningové kurzy,
- profesní vzdělávání a kurzy.