Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k předložení návrhů na udělení Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost, která se uděluje studentovi či studentce nebo absolventovi či absolventce bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k předložení návrhů na udělení Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů pro rok 2024.
Cena ministra se uděluje vynikajícím studentům nebo absolventům bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem v daném studijním programu. Dále se tato cena uděluje studentovi nebo absolventovi bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost.
Konkrétní podmínky obsahuje Statut Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů. Ocenění tvoří diplom a další věcné nebo peněžní ocenění v hodnotě do 50 000 Kč. V kalendářním roce může být uděleno nejvýše 10 těchto ocenění.
Návrhy na udělení Ceny mohou rektoři vysokých škol podávat do 31. srpna 2024 odboru vysokých škol na emailovou adresu cena_vs@msmtcz, a to jak v podepsané verzi (naskenované nebo s elektronickým podpisem), tak ve formátu doc nebo docx. Nominační formulář na udělení ceny a Statut ceny jsou k dispozici níže:
Návrh na Cenu ministra školství pro vynikající studenty a
absolventy- 2024 - formulář.docx
Statut Ceny ministra pro vynikající
studenty a absolventy.pdf
Kontaktní osoba:
Bc. Adéla Krejčová, DiS.
Odbor vysokých škol
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1 - Malá Strana
E. adela.krejcova@msmtcz
T: (+420) 234 812 262
W: www.msmt.cz
SEZNAM LAUREÁTŮ CENY MINISTRA PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY A ABSOLVENTY ZA ROK 2023
Cenu za mimořádný čin studentů získala:
Bc. Barbora Kvapilová (Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci) - dlouhodobě a intenzivně se věnuje dobrovolnické činnosti v oblasti psychosociální podpory křehkých členů společnosti. Zaměřuje se na paliativní péči pro staré a umírající klienty a jejich rodiny, účastnila se i pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. V současnosti je posilou v týmu ASSYST (The Acute Stress Syndrome Stabilization). Dobrovolnickou činnost vnímá nejen jako službu komunitě, ale také jako prostor pro profesní přípravu a růst. Působila a působí souběžně na pracovní pozici psychosociální podpory a krizového interventa.
Cenu v bakalářském studijním programu získali:
Bc. Samuel Jankových (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy) - je neuvěřitelně nadšený, neúnavný a inteligentní student. Zabývá se použitím nejnovějších architektur neurálních sítí ve fyzice elementárních částic. Podílí se na experimentu ATLAS v Evropské organizaci pro jaderný výzkum, na němž spolupracují tři tisíce fyziků. Už během bakalářského studia si tam vydobyl pevné místo a dostalo se mu cti prezentovat své výsledky ve veřejné zprávě podepsané celou kolaborací.
Bc. Monika Kučerová (Filosofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci) - ve své bakalářské práci "Vývoj anglických vokálů u českých dětí navštěvujících kurzy angličtiny" se Monika Kučerová zaměřila na vývoj samohlásek u málo probádané populace českých předškoláků, kteří si osvojují angličtinu. Za použití analýzy řečových nahrávek ukázala, jak se u dětí vyvíjí výslovnost samohlásek, které neznají ze svého mateřského jazyka, a jak proces učení cizího jazyka ovlivňuje výslovnost samohlásek mateřského jazyka.
Cenu v magisterském studijním programu získali:
Ing. Kristýna Davídková (Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně) - patřila v posledních letech k nejlepším studentům programu Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Její diplomová práce s názvem „Nonlinear power limiter for RF applications“ je výsledkem spolupráce s Vídeňskou univerzitou. Kristýna Davídková je spoluautorkou čtyř publikací v impaktovaných časopisech, jednoho přijatého manuskriptu a dvou patentových přihlášek.
Mgr. Jan Faltejsek (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) – ukázal se jako naprosto výjimečný student. Velmi rychle pochopil principy práce v laboratoři a naučil se vše potřebné v rámci své multioborové diplomové práce zahrnující organickou syntézu, koordinační chemii, využití spektrálních metod včetně málo běžných technik nebo práci s radioizotopy. Jeho diplomový projekt byl směrován k využití chelátorů a radioizotopů kovů v nukleární medicíně.
BcA. Tomáš Ráliš (Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze) - je výrazný režijní a autorský talent nastupující generace divadelníků, který ve své práci spojuje esteticky vyhraněný postoj s nevšedním cítěním dramatické situace a porozuměním práci herců, které vede k stylově výraznému a tělově zapojenému projevu. Jeho hry i inscenace se vyznačují razancí a pochopením současného divadelního jazyka.
Cenu v doktorském studijním programu získali:
Ing. Markéta Klíčová (Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci) - dlouhodobě se věnuje vývoji nové nanovlákenné náplasti pro prevenci závažných komplikací po operacích střev, na vývoji spolupracuje přímo s lékaři z klinické praxe. Výsledky její práce jsou pravidelně publikovány v impaktovaných časopisech, prezentovány na mezinárodních konferencích a oceňovány odbornými komisemi. Markéta Klíčová se mimo jiné věnuje i popularizaci vědy, podpory mladých vědců a zlepšení podmínek doktorského studia v ČR.
Mgr. Anna Petráčková, Ph.D. (Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci) - ve své vědecké práci zaměřené na vysoce aktuální téma precizní medicíny v oblasti hemato-onkologie a revmatologie nastínila Anna Petráčková nový přístup, který v léčbě nemoci zohledňuje u každého pacienta individuální variabilitu v genech, buněčných profilech a životním stylu. Ve svém výzkumu předložila nový přístup analýzy stávajících i nových molekulárně-biologických biomarkerů a navrhla kalkulátor pro diagnostické sekvenování nové generace u studovaných nemocí.
MUDr. MgA. Pavla Tichá, Ph.D. (3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy) - pracuje na Klinice plastické chirurgie 3.LF UK (3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy) a FNKV (Fakultní nemocnice Královské Vinohrady), kde absolvovala doktorské studium pod vedením prof. Andreje Sukopa. Ve své práci se zaměřila na rekonstrukci prsu po mastektomii pro karcinom s důrazem na subjektivní hodnocení výsledků rekonstrukce pacientkami. Působila také na univerzitních klinikách v německých Drážďanech a Cáchách, své vědecké zkušenosti prohloubila v rámci postdoktorandských pobytů na Stanford University a na University of California, San Francisco v USA.
je RNDr. Martin Toul, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity) - ve svém výzkumu se zaměřil na odhalování molekulárních mechanismů proteinů a jejich největších limitací za účelem zdokonalení pro praktické využití v průmyslu či medicíně. Významných výsledků dosáhl odhalením limitujícího kroku proteinu staphylokinasa, potenciálního léčiva proti cévní mozkové příhodě, jehož vylepšení by mohlo zefektivnit odstraňování krevních sraženin až desettisíckrát. Neméně důležitým příkladem je i cílená úprava bioluminiscenčního proteinu luciferasa se stonásobně prodlouženou svítivostí, což je podstatné pro diagnostickou praxi a v budoucnu by mohlo sloužit i jako alternativní zdroj svícení.
Čestné uznání získala Mgr. Eva Potužníková, Ph.D., z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy za její disertační práci, která přinesla originální výsledky v oboru Pedagogika, a to zejména srovnáním různých statistických modelů pro hodnocení vzdělávací aktivity škol s možností zohlednění sociálně-ekonomického statusu žáků.
SEZNAM LAUREÁTŮ CENY MINISTRA PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY A ABSOLVENTY ZA ROK 2022
Cenu za mimořádný čin studentů získali:
MUDr. Vyacheslav Grebenyuk (2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy) – za koordinaci pomoci Ukrajině. Organizoval mimo jiné zdravotnickou pomoc pro zraněné na Ukrajině, zapojil se jako zdravotnický dobrovolník do péče o ukrajinské uprchlíky, inicioval fakultní sbírku pro Český červený kříž.
Anna Krejčová (3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy) – za pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří
přijížděli na Hlavní nádraží v Praze. Původní plán, pomoci s občerstvením a zavazadly však nabral jiný směr. Po
zjištění, že na místě chybí zdravotníci, kontaktovala další kolegy
z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a během pár hodin sestavili provizorní ošetřovnu.
Cenu v bakalářském studijním programu získal:
Bc. Jakub Kollár (Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze) – věnuje se využití širokopásmového radaru pro přesnou monitoraci polohy katetru při ablační léčbě rakoviny jater.
Cenu v magisterském studijním programu získali:
Ing. Šimon Mandlík (Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze) -
zaměřoval se na strojové zpracování hierarchických serializačních formátů dat pomocí strojového učení. Takový problém
je vědeckou komunitou stále neprobádaný, ačkoliv takový typ dat je jedním
z nejčastějších v dnešním Internetu.
Ing. Samuel Lukeš (Fakulta jaderně a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze) – prokázal vynikající schopnost samostatné vědecké práce na mnoha souvisejících tématech od fyziky plazmatu, přes vedení tepla, materiálové vlastnosti, silnoproudé aspekty i 3D inženýrské výkresy a náročné simulace. po celé zemi.
Cenu v doktorském studijním programu získali:
Ing. Jakub Erben (Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci) - dosáhl mimořádných
výsledků
v oblasti využití nanovlákenných kompozitů pro tkáňové inženýrství a analytickou chemii. Ve svém výzkumu vyvinul
unikátní patentovanou technologii tvorby kompozitního materiálu ze směsi nanovláken a mikrovláken. Tento kompozit
využil jako tkáňový nosič pro vývoj funkčního organoidu brzlíku.
Mgr. Dominik Hrebík, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity) – studoval bakteriální a lidské viry pomocí metod kryo-elektronové mikroskopie. Ve své dizertační práci vyřešil a popsal strukturu bakteriofága P68, který je kandidát pro fágovou terapii a taky objevil a popsal nový mechanismus vypouštění genomu u lidských virů z rodu Enterovirus.
RNDr. Lenka Kubíčková, Ph.D. – (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy) – její disertační práce přinesla originální výsledky nejen v oboru základního výzkumu magnetických nanočástic, ale také strategií efektivního designu kontrastních látek na nich založených, zamýšlených především pro diagnostiku a teranostiku s využitím zobrazování pomocí magnetické rezonance.
SEZNAM LAUREÁTŮ CENY MŠMT ZA ROK 2021
Cenu za mimořádný čin studentů získala MUDr. Markéta Malecová (3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy) - za dobrovolnictví v dětské nemocnici Whisper v Ugandě a založení nadační fondu, pomocí něhož jsou získávány dary i na specifické projekty pro dětské pacienty v Ugandě.
Cenu v bakalářském studijním programu získali:
Jan Čonka (Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze) - za hru na kytaru, při které vyniká technikou, výjimečnou muzikalitou a všestranností, a tím patří mezi nejvýraznější osobnosti nastupující generace českých kytaristů.
Bc. Štěpán Macek (Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně) - za využití odpadových plastů jako druhotné suroviny ve stavebnictví a spojení architektury s obnovitelnými materiály.
Cenu v magisterském studijním programu získali:
Ing. Ondřej Havelka (Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci) - za výsledky v oblasti laserové syntézy a vývoji nanofiltračních membrán, které lze využít v mnoha oblastech jako je medicína, ekologie či chemie.
Ing. Michal Sauer – (Fakulta materiálově – technologická Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava) – za řešení vědecko-výzkumných úkolů v oblasti objemového tváření progresivních kovových materiálů, kde jeho diplomová práce na toto téma měla praktický přínos pro optimalizaci teplotně řízeného válcování mikrolegované oceli na hrubé profilové trati.
Ing. Šimon Walzel (Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze) - za podstatný přínos v projektu vývoje nouzových plicních ventilátorů CoroVent, které byly používány k ventilaci pacientů s Covid-19 a byly distribuovány do 28 nemocnic po celé zemi.
Cenu v doktorském studijním programu získali:
MgA. Ladislava Gažiová (Ateliér intermédií 3 Akademie výtvarných umění v Praze) - za realizaci a celkové pojetí výstavy „Manuš Mean Human“, která prezentovala dějiny Romů v dobách komunismu spolu s výpověďmi několika generací obyvatel mosteckého Chanova a měla velký úspěch ve vídeňské Kunsthalle.
Ing. Daniel Hollas, Ph.D. (Fakulta chemicko-inženýrská Vysoké školy chemicko-technologické v Praze) – za vědeckou práci, kterou významně přispěl k porozumění účinkům vysokoenergetického záření na kapaliny, které jsou využitelné pro další obory, počínaje technologiemi a konče biologií.
Mgr. Jiří Pospíšil, Ph.D. – (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) – za vědeckou práci, ve které se věnoval bakteriálním nanotrubičkám a popsal v ní, že tyto kanály vznikají až po bakteriální smrti, což bylo zcela zásadní a vyvrátilo dosavadní tvrzení o tomto fenoménu ve vědecké literatuře.