Cílem ceny je upozornit na význam a důležitost kvalitní vzdělávací činnosti na vysokých školách, ocenit vynikající práci vysokoškolských učitelů, vyzdvihnout příklady dobré praxe a významné inovace v oblasti vzdělávací činnosti.
Návrhy na udělení ceny mohou podávat rektoři vysokých škol, děkani fakult vysokých škol, členové akademických senátů vysokých škol a fakult vysokých škol z řad studentů. Jedna navrhující osoba může v jednom roce podat maximálně pět návrhů.
Osoba navržená na ocenění musí být zaměstnancem vysoké školy a musí vykonávat vzdělávací činnost. Ocenění se uděluje za vynikající vzdělávací činnost nebo za významnou inovaci ve vzdělávací činnosti v období tří let před podáním nominace, přičemž důraz je kladen na konkrétní vzdělávací počiny.
Ocenění tvoří diplom a další věcné nebo peněžní ocenění v hodnotě do 100 000 Kč. V kalendářním roce může být uděleno nejvýše 5 těchto ocenění.
Návrhy se podávají prostřednictvím přiloženého nominačního formuláře. Navrhující osoba ve formuláři zdůvodní svůj návrh a popíše vzdělávací činnost navrhované osoby. Návrhy na udělení ceny by měly obsahovat konkrétní a podložené informace včetně odkazů na veřejně dostupné zdroje. Z návrhu musí být patrné, že osoba je navrhována na udělení ceny za konkrétní činnost z posledních tří let, nikoli za celoživotní přínos.
V letošním roce bude mírně pozměněn způsob vyhodnocení jednotlivých návrhů, kdy v první fázi komise ze zaslaných návrhů vybere širší počet nominantů, kteří budou následně pozvání, aby o svých konkrétních vzdělávacích činnostech, za něž jsou na Cenu navrženi, prostřednictvím krátké prezentace či diskuse s komisí poreferovali a detailněji svou vzdělávací činnost představili. Cílem této snahy je získat zajímavější zpětnou vazbu a příklady o inovativních vzdělávacích činnostech či metodách vysokoškolské výuky na vysokých školách.
Vyplněný nominační formulář je třeba zaslat nejpozději do 30. září 2024 odboru vysokých škol na emailovou adresu cena_vs@msmtcz, a to jak v podepsané verzi (naskenované nebo s elektronickým podpisem), tak ve formátu doc nebo docx.
Společně s formulářem může navrhující zaslat i životopis navržené osoby a další dokumenty, které dokládají projevy a výsledky vzdělávací činnosti navržené osoby a současně nejsou veřejně dostupné.
Nominační formulář_Cena ministra pro vynikající vzdělávací
činnost na VŠ_2024.docx
Statut Ceny ministra za vynikající vzdělávací
činnost na vysoké škole.pdf
Kontaktní osoby:
Bc. Adéla Krejčová, DiS.
adela.krejcova@msmtcz
(+420) 234 812 262
Odbor vysokých škol
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1 - Malá Strana
www.msmt.cz
Ročník 2024
Laureáty šestého ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2024 se stali:
prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
Profesor Miloslav Druckmüller působící na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně dokáže díky svým vynikajícím pedagogickým schopnostem nadchnout pro matematiku i další obory studenty napříč všemi stupni vysokoškolského studia. Ke studentům přistupuje jako k sobě rovným, hledá jejich potenciál a snaží se je motivovat je k jeho maximálnímu využití. Studentům i svým méně zkušeným kolegům předává své znalosti, aktivně je zapojuje do odborných prací, které souvisí např. se zpracováním snímků sluneční korony. Je také vášnivým popularizátorem vědy. Všemu, co dělá, se věnuje s velkou dávkou zaujetí a nadšení. I v tomto ohledu je pro své kolegy i studenty velkou inspirací.
RNDr. Pavel Galář, Ph.D., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemicko-inženýrská
Doktor Pavel Galář je nadšeným a vysoce oceňovaným pedagogem, a zároveň vědeckou osobností v oblasti fyziky na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Charakteristickým rysem jeho výuky je propojování kvalitní pedagogické práce s erudicí vědce-výzkumníka, který dovede populárně zprostředkovat složitou tematiku. Je autorem úspěšných pedagogických inovací, jako jsou fyzikální demonstrační show, cyklus nobelovských přednášek nebo cyklus popularizačních přednášek z oblasti fyziky.
Mgr. Věra Hejhalová, Ph.D., Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
Doktorka Věra Hejhalová má velmi partnerský a individuální přístup ke studentům, reflektuje jejich potřeby a dokáže je výborně motivovat jak v rámci jejich vlastního studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak i pro budoucí praxi, tedy pro kariéru učitele. Do výuky didaktiky pravidelně začleňuje aktuální témata a inovace, jsou to třeba aktivizační metody, nebo téma využívání umělé inteligence ve výuce. Je klíčovým člověkem v Centru učitelství, propojuje didaktiky z Filozofické fakulty a učitele z praxe
Ing. Michal Kvasnička, Ph.D., Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta
Doktor Michal Kvasnička dlouhodobě vyučuje předměty Mikroekonomie a datové analýzy na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, které ročně navštěvují stovky studentů. Jeho odborné znalosti a nadšení pro výuku inspirovaly řadu studentů a přiměly je nahlížet na svět z perspektivy ekonomických principů. Doktor Kvasnička je dlouholetým lídrem ve zvyšování kvality výuky a inovacích profilových předmětů na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Jeho pedagogická činnost je pravidelně hodnocena studenty jako vynikající v předmětových anketách.
PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta
Doktorka Hana Svobodová patří k dlouhodobě nejen k nejkvalitnějším učitelům fakulty, ale i k jejím vysoce kreativním, obětavým a efektivním vedoucím pracovníkům. Jako přednostka Ústavu ošetřovatelství a současně garantka předmětů Úvod do klinické medicíny I a II, v rámci kterých studenti všeobecného lékařství dostávají vhled do fungování systému zdravotnických zařízení, učí se vnímat problematiku dopadu chronických onemocnění na pacienty a jejich blízké i zvládat základní komunikační dovednosti, zajišťuje i výuku práce v týmu – zejména tak žádanou výuku interakce mezi lékaři a nelékařskými pracovníky. Doktorka Svobodová patří na fakultě k průkopníkům výuky se standardizovanými pacienty, ve spolupráci s profesionálními herci motivovala řadu laiků k tomu, aby podstoupili proškolení a následně představovali různé typy pacientů-figurantů pro nácvik komunikačních dovedností.
Ročník 2023:
Laureáty pátého ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2023 se stali:
prof. Ing. Radek Cibulka, Ph.D. z Fakulty chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Profesor Cibulka je hlavním autorem v celosvětovém měřítku jedinečné, mezinárodně oceněné Elektronické interaktivní cvičebnice organické chemie, kterou využívá každoročně okolo pěti tisíc nových uživatelů, ať již v angličtině či češtině. Díky svému mimořádnému vědeckému přehledu i nadhledu je studenty ceněným pedagogem, který se zásadně podílel na současné koncepci výuky organické chemie a příbuzných oborů na VŠCHT Praha.
Profesor Radek Cibulka oplývá vynikajícími lidskými kvalitami, svým vstřícným postojem k druhým lidem, nasloucháním pestré škále názorů a schopností „vyhmátnout“ podstatu problému navozuje dělnou atmosféru, která umožňuje konsensuální inovaci vzdělávání na celé VŠCHT Praha.
prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Profesor Černý byl nominován pro svou dlouhodobou a příkladnou péči o talentované studenty prostřednictvím organizace biologické olympiády a European Union science Olympiad (EUSO). Jan Černý je dále mimořádně inovativním pedagogem, který zásadně přispěl ke vzniku interdisciplinárního studijního programu Science. Jan Černý je nejenom učitelem, ale i výjimečným popularizátorem vědy - videa jeho přednášek viděli stovky tisíc lidí, dlouhodobě spolupracuje i s Českým Rozhlasem.
Ing. Petr Dvořák, Ph.D. z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
Pan doktor Petr Dvořák disponuje vynikajícími pedagogickými schopnostmi, které bývají opakovaně oceňovány ve studentské anketě. S maximálním nasazením se snaží o zkvalitnění a modernizaci vzdělávání a současně o zajištění přátelského prostředí při výuce, kde se studenti cítí bezpečně, nebojí se udělat chybu, jsou provokování k vlastnímu rozvoji. Je velkou inspirací pro kolegy, se kterými ochotně sdílí své nápady, zkušenosti a příklady dobré praxe.
Ing. Ondřej Havelka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.
Na Cenu ministra byl Ing. Ondřej Havelka nominován za vynikající pedagogickou činnost vedoucí k modernizaci vzdělávacích nástrojů a zajišťování vysoké úrovně mezioborovosti, mimo jiné do své výuky originálním způsobem zapojil řadu programů umělé inteligence. V posledních třech letech byl také hybatelem řady vzdělávacích akcí a autorem publikací pro školy i širokou veřejnost.
Mgr. et Mgr. Markéta Košatková, Ph.D. z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.
Paní doktorka Markéta Košatková se snaží o transformaci vzdělávacího prostředí podporou studujících na Masarykově univerzitě nejen v akademické excelenci, ale také v osobnostně-sociálním rozvoji. Akcentuje internacionální rozměr edukace, výuku v mezinárodních týmech, kulturně-senzitivní přístup a extrakurikulární dobrovolnické aktivity. Významným pilířem jejího pedagogického působení jsou strukturální nerovností ve vzdělávání, které reflektuje se studujícími prostřednictvím praxí se sociálně znevýhodněnými rodinami.
Ročník 2022:
Laureáty čtvrtého ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2022 se stali:
Ing. Bc. Patrik Čermák, Ph.D., který působí v Ústavu aplikované fyziky a matematiky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Doktor Čermák Čermák se snaží při své výuce studentům látku vysvětit tak, aby ji byli schopni použít a zdůrazňuje, k čemu se jim může v životě hodit, namísto aby si pamatovali pouze vzorečky. Dokáže studenty všech stupňů nadchnout pro fyziku a její další studium a část z nich se právě díky tomuto přístupu odhodlá vypracovávat závěrečné práce pod jeho vedením.
prof. Ing. Roman Čermák, Ph.D., děkan Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Profesor Roman Čermák se systematicky věnuje rozvoji studia s důrazem na moderní trendy výuky založené na individuálním přístupu a respektu k názorům a pocitům studentů. Je taktéž aktivním popularizátorem technických věd a organizátorem řady aktivit věnujících se popularizaci vědy. V uplynulých třech letech se věnoval vzniku a realizaci jedinečných podcastových pořadů věnovaných popularizaci vědy a posilování sounáležitosti mezi studenty a pedagogy Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D., který působí v Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Profesor Kachlík je autorem moderní a úspěšné koncepce pregraduální i postgraduální výuky klinické anatomie, založené především na hledání klinických souvislostí a propojení s klinickou praxí. Je autorem řady učebních textů, které se využívají nejen u nás, ale i v zahraničí. O vysoké úrovni pedagogických schopností i úspěšnosti jeho koncepce výuky svědčí opakované vítězství v anketě „Učitel roku 2. LF UK“. Prof. Kachlík je nejen aktivním členem akademické obce, ale ve své osobě spojuje inspirativní vlastnosti vysokoškolského učitele, vědce a osobnosti s vysokou morální integritou, která svojí prací motivuje ostatní a přispívá ke zlepšení kvality výuky a akademické diskuse.
doc. PhDr. Michal Smetana, Ph.D., který působí na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd univerzity Karlovy. Docent Smetana byl nominován za jeho komplexní a inovativní přístup k výuce kurzů v oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií. Zapojení alternativních metod výuky, kterými jsou například simulace, herní přístupy, studentské projekty nebo studentské podcasty, které jsou unikátní a v rámci oborů na českých vysokých školách se jedná o přístup hodný následování. Opakované získal i fakultní ocenění Zlatý kurz, který lze obdržet v rámci studentského hodnocení na FSV UK.
doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D., proděkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Docentka Šobáňová zcela nově koncipovala veškerou svou vzdělávací činnost tak, aby reagovala na slabiny vysokoškolské výuky v podobě převahy frontálního přednášení. Díky tomu, že pro studenty připravila komplexní balíček inovovaných materiálů, vytvořila ve svých seminářích prostor pro uplatnění aktivizačních metod. Tyto výukové postupy mají výrazně pozitivní ohlasy ze strany studentů. Současně je autorkou portálu Učitel21, jenž představuje pro fakultu významnou inovaci v rámci výuky.
Ročník 2021:
Laureáty třetího ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2021 se stali:
Mgr. Dagmar Dlouhá, Ph.D., která působí na Fakultě stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Doktorka Dlouhá zkvalitňuje náročnou výuku matematiky a deskriptivní geometrie pomocí jí navržených studijních materiálů, které umožní posílit individuální přístup k výuce jednotlivých studentů a tím zvýšit jejich šanci na úspěšné dokončení studia.
Ing. Dalibor Gottwald, Ph.D., který působí na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice. Doktor Gottwald se snaží o modernizaci procesu vzdělávání, kterou realizuje pomocí projektu „Nastavení nových vzdělávacích a výchovných priorit reflektujících měnící se potřeby trhu práce v sektoru dopravy a spojů“, a to jak po stránce procedurální - nastavením vzdělávacího procesu do podoby, která odpovídá fungování současné generace studentů, tak po stránce obsahové - modernizací obsahu vzdělávacích kurzů.
doc. Ing. Petra Lipovová, Ph.D., která působí na Fakultě potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Docentka Lipovová se podílí na inovaci a srozumitelnosti studijních programů, jichž je garantkou a implementaci nových moderních předmětů do studia, což jsou aktivity, které do budoucna umožní absolventům lépe obstát jak v akademické sféře, tak na trhu práce.
Mgr. Tereza Semerádová, Ph.D., která působí na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci. Doktorka Semerádová pracovala na aplikovaném výzkumu „Rozvoj dovedností nezbytných pro digitální transformaci podnikání“, ve kterém vynikajícím způsobem propojila vědu a výzkum se vzdělávací činností prostřednictvím nejmodernějších online nástrojů. Dosah jejího pedagogického působení se tak rozšířil ze studentů fakulty i na širokou odbornou veřejnost.
Ing. Václav Švec, Ph.D., který působí na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzitě v Praze. Doktor Švec úspěšně spustil první profesně zaměřený studijní program Inovativní podnikání, který studentům umožňuje během studia pracovat na reálných projektech, které si sami proaktivně vytvářejí. O kvalitě tohoto programu svědčí velký zájem ze strany studentů.
Ročník 2020:
Laureáty druhého ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2020, který byl zaměřen na zvládnutí výzev spojených s distanční výukou se stali:
* doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., který působí na Katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Docent Kopecký zaměřuje na rizika virtuální komunikace a prostřednictvím projektu E-Bezpečí se věnuje zvyšování digitální gramotnosti budoucích pedagogů a bezpečnou výuku v kyberprostoru.
* prof. Ivan Dlabač, M.A., který působí na Katedře designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Docent Dlabač inicioval mimořádný studentský semestrální projekt Karanténa, jehož cílem bylo v rámci distanční výuky Ateliéru průmyslového designu navrhnout designérská řešení pro život v podmínkách budoucí pandemie. Vznikly tak například lavičky umožňující vzájemnou fyzickou distanci či systém na zpracování milionů použitých roušek.
* prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., který působí na Katedře fyziky Fakulty elektrotechnické na Českém vysokém učením technickém v Praze. Profesor Kulhánek vytvořil za nouzového stavu ucelený soubor online kurzů věnovaných fyzice zejména pro první ročníky, které jenom na kanálu Youtube mají přes 14 000 shlédnutí. Současně prostřednictvím spolku Aldebaran propaguje astrofyziku a fyziku plazmatu nejen mezi studenty ČVUT.
* PaedDr. Jana Vejvodová, CSc., která působí na Katedře českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Doktorka Vejvodová se podílela na vytvoření podpůrných metodických materiálů pro zajištění nouzové distanční výuky, určených učitelům vysokých, středních i základních škol. Vedla online kurzy a webináře pro vysokoškolské učitele, kde sdílela příklady dobré praxe. Jí spoluvytvořená metodická doporučení pro distanční výuku a distanční ověřování výsledků učení a kompetencí byla prostřednictvím webu MŠMT sdílena pro využití na ostatních vysokých školách.
* RNDr. Čestmír Štuka, Ph.D. a MUDr. Martin Vejražka, Ph.D., kteří oba působí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy založili portál WikiSkripta, v rámci nějž neobvyklým a mimořádným způsobem zapojují vysokoškolské studenty do výuky a spolupracují s nimi při tvorbě vzdělávacích materiálů. Vzdělávání studentů zapojených do WikiSkript velkou měrou využívá metody peer-to-peer learning a další inovativní přístupy, které následně vedou k vyšší efektivitě učící procesu a zvýšení motivace studentů.
Ročník 2019:
Laureáty prvního ročníku Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za rok 2019 se stali:
* doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr., který působí na Oddělení didaktiky fyziky Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Docent Bochníček vyučuje fyziku a didaktiku fyziky a mimořádným způsobem se zasazuje o popularizaci těchto disciplín.
* PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D., který působí na Ústavu anglického jazyka a didaktiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Doktor Gráf se věnuje didaktice anglického jazyka a vzdělávání budoucích učitelů. Úspěšně propojuje výuku s vlastní výzkumnou činností, do které zapojuje i své studenty.
* doc. Mgr. Petr Habala, Ph.D., který působí na Katedře matematiky Fakulty elektrotechnické na Českém vysokém učením technickém v Praze. Docent Habala vyučuje matematické předměty a je autorem velkého množství volně dostupných multimediálních studijních materiálů.
* PhDr. Lucie Rohlíková, Ph.D., která působí v Oddělení celoživotního a distančního vzdělávání a na Katedře didaktické a výpočetní techniky Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Doktorka Rohlíková se zaměřuje na využívání technologií ve výuce, e-learning a distanční vzdělávání.
* prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D., který působí v Ústavu fyzikální chemie Fakulty chemicko-inženýrské na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Profesor Slavíček mimořádným způsobem kombinuje svou vzdělávací a vědeckou činnost v oboru chemie.
Cena byla laureátům předána během slavnostního předávání ocenění MŠMT dne 27. listopadu 2019 v Senátu Parlamentu České republiky.
Na webu MŠMT si můžete přečíst krátké rozhovory s laureáty: Zdeněk Bochníček, Tomáš Gráf, Petr Habala, Lucie Rohlíková a Petr Slavíček.