Základní informace o projektu
Popis
Vnější a nezávislé hodnocení systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jeho dosavadních výsledků a implementace jeho závěrů do strategických dokumentů.
Trvání projektu
1. 1. 2009 - 31. 12. 2012
Hlavní odborný garant
prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc.
Cíle projektu
Cílem projektu bylo navrhnout efektivní systém podpory VaVaI v ČR, který zatraktivní prostředí pro působení pracovníků ve VaVaI, zvýší excelenci české vědy a zlepší pozici ČR v mezinárodním výzkumu. Cílem bylo i navržení takových nástrojů, které podpoří inovační proces jako celek. Dalším cílem byla aktualizace cílů a opatření Reformy a dalších strategických dokumentů implementací závěrů a doporučení mezinárodního auditu.
Klíčovým nástrojem k ověření stavu VaVaI bylo vnější a nezávislé hodnocení systému VaVaI v ČR nastaveného Reformou prostřednictvím autoritativního a nezpochybnitelného pohledu zahraničních expertů.
Byl analyzován systém veřejné podpory VaVaI za období 2003 až 2007 včetně systému hodnocení výsledků. Auditován byl způsob dělení veřejných výdajů z hlediska poměru účelového a institucionálního financování, základního a aplikovaného výzkumu a inovací, výdajů v jednotlivých sektorech a porovnání úrovně ochrany IPR v ČR a zahraničí. Audit byl zaměřen i na spolupráci akademické sféry s průmyslem, perspektivní průmyslové obory a regionální rozložení zaměstnavatelů. Zahrnuto bylo i hodnocení státní správy a managementu programů VaV. Evaluován byl systém VaVaI nastavený Reformou. Audit byl zaměřen i na účelnost vybudování nových výzkumných kapacit v rámci Operačního programu VaVpI a jejich dopad na financování z veřejných prostředků. Byly analyzovány podmínky odborného růstu zejména mladých vědeckých pracovníků v různých typech institucí a úroveň výchovy studentů doktorských studijních programů včetně jejich pozice na trhu práce. Dále pak na podmínky pro migraci výzkumných pracovníků mezi institucemi, sektory a mezi státy včetně zaměstnání výzkumníků ze třetích zemí. Auditu byla podrobena i úroveň mezinárodní spolupráce ve VaV a úspěšnost získávání finančních prostředků z programů EU. Celkovým výstupem projektu je zpráva o auditu, doporučení pro nejvyšší orgány státní správy a podklady a doporučení na legislativní změny.
Klíčové aktivity
Naplnění cíle projektu bylo dosaženo pomocí řešení čtyř klíčových aktivit.
Nejdůležitější klíčovou aktivitou byl Mezinárodní audit VaVaI v ČR, který detailně zhodnotil systém výzkumu, vývoje a inovací v ČR.
Výsledky a doporučení (průběžné i finální) mezinárodního auditu VaVaI byly prezentovány široké veřejnosti prostřednictvím KA 2 – Konference k cílům a závěrům auditu VaVaI v ČR. Na čtyřech konferencích s názvem "České fórum pro výzkum, vývoj a inovace" měli účastníci možnost prodiskutovat výsledky projektu, a jejich názory, komentáře a připomínky přispěly ke zdárnému řešení projektu. Prezentace ze všech konferencí jsou ke zhlédnutí ve sbornících přednášek na webových stránkách projektu.
Cílová skupina byla s výstupy mezinárodního auditu seznámena také prostřednictvím KA 3 – Koordinace reformních návrhů a vytváření podmínek pro jejich přijetí. Za tímto účelem byly organizovány workshopy, semináře, přednášky, vystoupení v poslanecké sněmovně a další akce.
Výstupem KA 4 – Implementace závěrů mezinárodního auditu jsou návrhy změn strategických dokumentů, a to návrh aktualizace Reformy systému VaVaI, Národní politiky VaVaI v ČR na léta 2009–2015 a nového návrhu Metodika hodnocení VaVa I a institucionálního financování.
Klíčová aktivita 1 – Mezinárodní audit VaVaI v ČR
KA 1 byla realizována od ledna 2009 do května 2012. Vzhledem k tomu, že správný výběr zahraniční auditorské firmy a její české podpory byl pro úspěch projektu nezbytný, bylo zadávací dokumentaci pro výběrová řízení na dodavatele mezinárodního auditu VaVaI v ČR a jeho českou podporu věnována mimořádná pozornost po obsahové i právní stránce.
Dne 28. dubna 2010 byla uzavřena smlouva s vítězem tendru společností Technopolis Limited z Velké Británie. V zadávacím řízení s názvem Podpora mezinárodního auditu VaVaI v ČR bylo vybráno Technologické centrum Akademie věd ČR (dále TC AV) jako národní partner, který poskytoval organizační, informační a odbornou podporu zahraniční firmě. Smlouva byla uzavřena dne 20. května 2010.
Výstupem klíčové aktivity jsou dvě průběžné a závěrečná zpráva o řešení auditu systému VaVaI
v České republice.
První průběžná zpráva
Finální verze první průběžné zprávy po zapracování všech připomínek expertního týmu projektu a externích posuzovatelů byla odevzdána 14. září 2010. Souhrnná první průběžná zpráva obsahovala základní zjištění a doporučení v oblasti vstupů a výstupů systému VaV, řízení a státní správy, hodnocení a alokace zdrojů. Doprovázena byla dvěma přílohami, jednak podrobnou bibliometrickou analýzou mapující výkonnost českého VaV v mezinárodním kontextu a jednak plné znění analýz a doporučení k uvedeným bodům.
Druhá průběžná zpráva
Po zapracování detailních připomínek odevzdalo dne 15. dubna 2011 konsorcium vedené společností Technopolis Limited spolu s TC AV ČR finální verzi druhé průběžné zprávy včetně osmi příloh. Druhá průběžná zpráva obsahuje tři kapitoly, Výzkum v inovačním systému, Výkonnost ve výzkumu a řízení a Řízení, a je doprovázena osmi přílohami. Zpráva byla zaměřena na hodnocení státní správy VaVaI a managementu programů VaV, a to zejména na úrovni poskytovatelů, a na účelnost vybudování nových výzkumných kapacit v rámci velkých projektů OP VaVpI a jejich dopad na financování VaVaI z veřejných prostředků z hlediska objemu prostředků a jejich rozdělení do jednotlivých oborů. Na základě porovnání s dobrou praxí v zahraničí byly navrženy principy dělení veřejných prostředků z hlediska poměru účelového a institucionálního financování, výdajů na základní a aplikovaný vaVaI a rovněž poměr výdajů v jednotlivých sektorech.
Závěrečná zpráva
Dne 10. října 2011 byla odevzdána finální verze závěrečné zprávy, která byla podrobena rozsáhlému připomínkovému řízení ze strany expertního týmu projektu, externích oponentů a dalších expertů na problematiku systému VaVaI. Závěrečnou zprávu tvoří osm dílčích závěrečných zpráv (Hodnocení veřejných výdajů VaV, Řízení VaV, Kvalita výzkumu, institucionální financování a hodnocení, Přehled systému ochrany duševního vlastnictví, Vazby mezi vědou a průmyslem, Mezinárodní spolupráce ve VaV, Lidské zdroje ve VaV, Bibliometrická analýza produkce, Bibliometrická analýza produkce – dodatky, celkem 850 stran) a Souhrnná závěrečná zpráva (75 stran), která propojuje dílčí výsledky jednotlivých zpráv.
Výstupy projektu
Rozcestník k výstupům, soubor typu docx, (23,62 kB)
Návrh implementace, soubor typu rar, (2,93 MB)
První průběžná zpráva, soubor typu rar, (10,83 MB)
Závěrečná zpráva_1.část, soubor typu rar, (25,56 MB)
Závěrečná zpráva_2.část, soubor typu rar, (20,22 MB)
Závěrečná zpráva_3.část, soubor typu rar, (28,75 MB)
Druhá závěrečná zpráva_1.část, soubor typu rar, (19,8 MB)
Druhá závěrečná zpráva_2.část, soubor typu rar, (27,44 MB)