Základní informace o projektu
Popis
Cílem projektu bylo nastavit a pomoci realizovat efektivní transfer znalostí tvořených v rámci výzkumných a vývojových aktivit do praxe.
Trvání projektu
1. 8. 2009 – 28. 2. 2013
Hlavní odborný garant
Ing. Pavel Komárek, CSc.
Cíle projektu
Cílem projektu bylo nastavit a pomoci realizovat efektivní transfer znalostí tvořených v rámci výzkumných a vývojových aktivit do praxe včetně motivace osob a institucí ke skutečné realizaci využití výsledků výzkumu a vývoje. V rámci projektu byl vytvořen popis systému přenosu znalostí s důrazem na následující komponenty: systém ochrany a komerčního využití duševního vlastnictví - systém komercializace výsledků výzkumu a vývoje a realizace spolupráce s aplikační sférou. Projekt byl rozdělen do několika základních částí, které byly reflektovány při formulaci klíčových aktivit. Jednalo se o část analytickou, která umožnila shrnout existující poznatky v dané oblasti v České republice a v zahraničí. Dále se jednalo o část metodickou, v rámci které byly vytvořeny podpůrné metodické dokumenty členěné dle několika oblastí. Součástí této části bylo ověření výsledků ve vybraných institucích. Na tvorbu metodiky navázala část vzdělávací, která umožnila vzdělat cílovou skupinu uživatelů metodických materiálů. Další významnou aktivitou projektu byla diseminace projektu a jeho výsledků ve VaV institucích a vysokých školách a obecně v široké veřejnosti. V neposlední řadě byla realizována aktivita, ve které bude vytvořena EF-TRANS síť kontaktních osob projektu.
Cílová skupina
Projekt EF-TRANS byl zaměřen na relativně širokou škálu výzkumných institucí: vysoké školy dle zákona 111/1998 Sb. (veřejné, státní i soukromé) a také na veřejné výzkumné instituce, respektive na vědecko-výzkumné instituce, které splňují podmínky Rámce Společenství pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací. Cílovou skupinou v rámci výše uvedených institucí byli akademičtí a vědečtí pracovníci a taktéž studenti, a to především doktorských studijních programů. Největší zapojení cílové skupiny bylo uskutečněno v rámci vzdělávacích aktivit. Nepřímou cílovou skupinou, která profitovala z realizace projektů, byli také pracovníci aplikační sféry a pracovníci regionálních orgánů.
Klíčové aktivity
KA 01 Zpracování analytických studií
Tato klíčová aktivita byla realizována pod vedením odborného garanta Ing. Pavla Komárka, CSc. v období 8/2009–10/2012. Mezi její hlavní výstupy patří tři analytické studie, které se zaměřily zejména na tyto tematické okruhy: 1. dopady změn právního prostředí a reformy systému výzkumu, vývoje a inovací na financování VŠ a v. v. i.; 2. systémy komercializace výsledků VaV v zahraničí a ČR; 3. pracovně právní vztahy ve VaV. Na vytvoření těchto analýz, které dohromady čítají přes 600 stran textu, se kromě hlavních zpracovatelů podílela také skupina expertů projektu EF-TRANS složená z 9 významných pracovníků výzkumu, vývoje, inovací a praxe.
Výstupy klíčové aktivity a jejich zhotovitelé
Analýza dopadů změn právního prostředí a dopadů reformy systému výzkumu, vývoje a inovací na vnitřní předpisy veřejných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí a na jejich aktivity („Analýza A")
Zhotovitel: Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři.
Analýza systému komercializace výsledků výzkumu a vývoje ve vybraných státech EU (Finsko, Nizozemsko, SRN, Švédsko, Velká Británie apod.), ve Spojených státech, v Austrálii a v České republice, včetně přehledu dobrých praxí a přehledu systémů způsobů hodnocení dopadů výsledků výzkumu a vývoje v praxi („Analýza B")
Zhotovitel: Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři.
Analýza pracovně právních vztahů ve veřejných vysokých školách (VVŠ) a ve veřejných výzkumných institucích (v. v. i.) ve vazbě na oblast výzkumu, vývoje a inovací a následné využití výsledků výzkumu a vývoje v praxi
Zhotovitel: Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
KA 02 Tvorba metodik
V rámci této aktivity bylo vytvořeno sedm metodických příruček zabývajících se problematikou komercializace výsledků výzkumu a vývoje, tzv. Metodiky EF-TRANS. Tato klíčová aktivita byla realizována pod vedením odborného garanta Ing. Pavla Komárka, CSc. v období 8/2009–10/2012.Metodiky představují návod „krok za krokem" od základních principů až po podrobné popisy jednotlivých pracovních činností směřujících k nastavení komplexního, kvalitního a efektivního systému pro využití výsledků výzkumu a vývoje. Metodiky by také měly pomoci nejenom k získání zpětné vazby pro výzkumné a vývojové aktivity (včetně souvisejícího vzdělávání), ale i ke zvýšení vlastních finančních prostředků a ve svém důsledku i ke zvýšení ekonomické a sociální stability regionů, ve kterých výzkumné organizace působí. V průběhu roku 2011 a 2012 byly tyto metodiky ověřovány v rámci pilotních projektů ve čtrnácti vybraných výzkumných organizacích.
Stěžejní obsah Metodik II a IV (Ochrana duševního vlastnictví a Využití licencí) byl převeden do elektronické, interaktivní podoby tak, aby se budoucí uživatel jednoduchou a srozumitelnou formou seznámil s danou problematikou.
Výstupy klíčové aktivity a jejich zhotovitelé
MI: Systém komercializace
Zhotovitel: Technologické centrum AV ČR
MII: Ochrana duševního vlastnictví
Zhotovitel: Advokátní kancelář Holec, Zuska & Partneři
MIII: Spolupráce s aplikační sférou
Zhotovitel: Technologické centrum AV ČR
MIV: Využití licencí
Zhotovitel: Advokátní kancelář Holec, Zuska & Partneři
MV: Zakládání firem
Zhotovitel: Advokátní kancelář Holec, Zuska & Partneři
MVI: Hodnocení výsledků a dopadů
Zhotovitel: Technologické centrum AV ČR
MVII: Výchova k podnikání
Zhotovitel: Vysoká škola podnikání Ostrava
KA 03 Vzdělávání
V rámci této aktivity bylo uspořádáno 15 vzdělávacích workshopů v 11 městech České republiky. Klíčová aktivita Vzdělávání byla realizována od ledna 2011 do května 2012 pod vedením odborného garanta Dr. Aleše Vlka a za podpory projektového týmu, referentky vzdělávacích aktivit Nadi Nevěřilové a členů EF-TRANS sítě, v jejichž kraji se workshopy uskutečnily. Projekt EF-TRANS v rámci své klíčové aktivity Vzdělávání uspořádal v roce 2011 a 2012 celkem 15 vzdělávacích workshopů, které proběhly v 11 různých městech České republiky. Tyto workshopy byly primárně určeny pro studenty doktorského studia a ostatní mladé vědecké pracovníky vysokých škol a veřejných výzkumných institucí se zájmem o problematiku využití výsledků výzkumu a vývoje. Workshopy byly otevřeny i ostatním zájemcům, kteří této příležitosti využili. Tematicky byly vzdělávací workshopy zaměřeny na různorodou problematiku transferu znalostí – například ochrana duševního vlastnictví, patenty a vynálezy, zakládání společností, financování podnikatelských aktivit a spin-off firem, využití inovační infrastruktury atd. Každý ze zúčastněných obdržel na závěr workshopu certifikát, který potvrzoval absolvování daného vzdělávacího workshopu.
KA 04 EF-TRANS síť
Tato aktivita probíhala pod vedením odborného garanta Zdeňka Molcara, MBA od září 2011 do října 2012. EF-TRANS síť byla tvořena 14 významnými osobnostmi z oblasti výzkumu a vývoje ze všech krajů České republiky. Hlavní rolí členů EF-TRANS sítě bylo vytvářet „most" mezi projektem EF-TRANS a cílovou skupinou v každém z regionů České republiky. Při tvorbě analýz (Aktivita I) byli členové EF-TRANS sítě těmi, kteří dodávali z jednotlivých regionů potřebná data a poskytovali projektovému týmu důležité informace a následnou zpětnou vazbu. Aktivně se zapojili do tvorby metodik EF-TRANS (Aktivita II), zejména svojí asistencí při průběhu pilotních projektů. Jejich klíčovou rolí bylo pomáhat výzkumným organizacím při testování metodik, poskytovat potřebné poradenství a asistenci a informovat o průběhu projektů projektový tým EF-TRANS. EF-TRANS síť se také aktivně zapojovala do Aktivity III – Vzdělávání, kde asistovala při přípravách vzdělávacích workshopů v regionech, spolupracovala na přípravě programů, sezvání účastníků i na administrativě a celkové propagaci jednotlivých akcí. Obrovskou měrou přispívala EF-TRANS síť i do Aktivity V – Diseminace projektu. Dlouhodobě se podílela na budování databáze kontaktů zástupců cílové skupiny, na které se následně směřovaly důležité informace jak o projektu, tak o celé problematice transferu znalostí.
KA 05 Diseminace projektu a jeho výsledků
Tato aktivita probíhala během celého období realizace projektu, tj. 8/2009–12/2012. Vedení a koordinaci činností této klíčové aktivity zajišťoval odborný garant Ing. Václav Lukeš a expert na diseminaci Pavel Vykydal. V rámci aktivity Diseminace projektu a jeho výsledků bylo uspořádáno 8 motivačních workshopů, 4 konference projektu, vznikla: např. znalostně soutěžní hra Stolní průvodce světem podnikání, byl zpracován Guide projektu EF-TRANS, který ve stručnosti a populární formou shrnuje obsah Metodik EF-TRANS. Všechny aktuální informace týkající se činnosti a výstupů projektu byly diseminačním týmem pravidelně zveřejňovány na webu projektu.
Klíčová aktivita Diseminace projektu a jeho výsledků byla koncipována jako doplňující k ostatním klíčovým aktivitám projektu a jejich výstupům. Vycházela z předpokladu, že nejširší cílová skupina (akademičtí pracovníci, pracovníci výzkumných a vývojových institucí a studenti vysokých škol) kromě formálních výstupů projektu (metodiky, pilotní ověření metodik, proškolení cílové skupiny apod.) musí být s problematikou transferu znalostí postupně seznamována, a to přístupnou a velmi srozumitelnou formou. Stejně tak bylo pro úspěch projektu zásadní, aby cílová skupina včetně vrcholových představitelů institucí byla s problematikou transferu znalostí nejen seznámena, ale chápala ji jako jedno ze závažných témat svého dalšího úspěšného rozvoje. Z tohoto hlediska bylo velmi důležité pořádání průběžných konferencí a motivačních workshopů projektu. Oba typy akcí se setkaly s velkým zájmem ze strany účastníků.
Výstupy projektu
Rozcestník k výstupům, soubor typu docx, (20,89 kB)
Prezentace projektu, soubor typu rar, (6,05 MB)
Metodiky-EF-TRANS, soubor typu rar, (16,75 MB)
Interaktivni-verze-Metodik-II-a-IV, soubor typu rar, (17,26 MB)
Guide-komplet, soubor typu pdf, (723,9 kB)
Bulletin, soubor typu rar, (27,97 MB)
Analýzy, soubor typu rar, (12,88 MB)